10 жовтня — Всесвітній день зору!

                                                ПРАВО НА ЗІР

10 жовтня  — Всесвітній день ЗОРУ!

Про свій зір необхідно думати кожного дня, але в даний час ми будемо акцентувати  увагу на найбільш поширених захворюваннях  органа у дорослого населення, адже далеко не всім відомо, що багато хвороб очей протікають безсимптомно, приводячи до різних ускладнень — від погіршення зору до сліпоти. А оскільки в останні роки число літніх людей збільшується, то і більше людей буде піддаватися ризику вікових порушень зору. Проте, в багатьох  випадках  сліпоти можна було б уникнути в разі своєчасної діагностики та  лікування.

Статистичні показники  вказують нам  на пріоритетні напрямки  в організації роботи офтальмологічної служби. Основними соціально значущими захворюваннями, які приводять до зниження зору являються патологія сітківки, яка включає вікові дегенерації сітківки, відшарування та розриви  сітківки,   ускладнення зі сторони заднього відрізку ока  у пацієнтів з цукровим діабетом, крововиливи в скловидне тіло,  також до зниження  зору приводить катаракта і єдиний метод лікування це оперативний, актуальним залишається питання – це попередження сліпоти внаслідок глаукоми, доречі, основними інвалідизуючими захворюваннями у нас в області є глаукома та патологія очного дна і ці показники вище ніж по Україні.

Нажаль, до нас в обласну лікарню у відділення мікрохірургії ока  звертаються багато пацієнтів вже в занедбаному стані  при тій чи іншій патології і чують слова: «Де Ви були раніше?» і чуємо у відповідь: «А ми не знали, що є такі можливості у діагностиці та лікуванні», тому головним залишається рання діагностика  та своєчасно почате лікування. А для цього при будь-яких скаргах на туман, викривлення предметів, зниження гостроти зору, плямах перед очима, райдужні кола навколо джерела світла, звуження поля зору,  необхідно звернутися до спеціаліста.  Потрібно знати, що є патологія очей, при якій своєчасне розпочате лікування (навіть години) дають можливість до відновлення зору.

Відділення  мікрохірургії ока — єдине відділення в області, яке працює цілодобово для надання допомоги пацієнтам  з очною патологією, при цьому використовується високотехнологічне  обладнання світових виробників,  як діагностичне так і для проведення оперативних втручань, багато з якого, завдяки турботі керівництва обласної лікарні, зокрема генерального директора Жиденка А.М., єдине в області.

Одним з інвалідизуючим захворюванням в нашій області є глаукома — це патологія, яка зачасту починається безсимптомно, характеризується можливим  підвищенням внутрішньоочного тиску (постійно або періодично), відмиранням  зорового нерва, звуженням периферичного поля зору, яке зазвичай починається з носової сторони, а потім концентрично охоплює периферичні відділи аж до повної втрати зору. Загалом, ризик захворювання глаукомою збільшується, якщо: вік понад  40 років, у  сім’ї є випадки цього захворювання,  підвищений внутрішньоочний тиск, ви страждаєте на короткозорість або  далекозорість, ви маєте діабет, гіпертонію або гіпотонію. Нажаль, немає єдиного загального тесту на глаукому, половина людей, які страждають глаукомою, не знають про своє захворювання, поки не настане серйозна втрата зору. Тому обов’язково необхідно виміряти тиск та проводити це 1 раз в 3 роки, а  пацієнтам, які входять до групи ризику необхідно зробити перший раз в 35 років та проводити — 1 раз на рік. Це можна зробити за місцем проживання, звернувшись  до сімейного лікаря, лікаря-офтальмолога. Однак нерідко сьогодні ми зустрічаємося  з глаукомою при нормальному тиску, тому профілактичний огляд бажано провести в очного лікаря, який під час огляду вже може виявити початкові ознаки глаукоми і призначити відповідне лікування. Ми часто проводимо виїздні Дні глаукоми в різних регіонах області з метою раннього виявлення глаукоми і виявляли вперше глаукому, а також з підозрою на глаукому направляли на поглиблене обстеження у відділення мікрохірургії ока, тому що найбільша виявляємість є за допомогою високотехнологічного обладнання. Доречі, у відділенні ми перші і вже декілька років вимірюємо внутрішньоочний тиск по революційній та простій методиці, яка є безпечною, безболісною та гігієнічною процедурою — за допомогою портативного рикошетного тонометра Тонометр Icare®. У нас в арсеналі — електронний тонограф, сучасний комп’ютерний статичний периметр Centerfild, який ми використовуємо для ранньої діагностики та моніторингу глаукоми, захворювань сітківки, а особливим надбанням у відділенні вважаю суперсучасний оптичний когерентний томограф-ангіограф DRIOCTTRITON, за допомогою якого видно втрачені ганглінозні клітини, зменшення товщини шару нервових волокон навколо зорового нерва, вимірюється товщина рогівки, розміри кута передньої камери, через який виходить очна рідина. Таке комплексне обстеження дозволяє індивідуально підходити у лікуванні  кожного пацієнта, в усьому світі спочатку призначають краплі, що знижують внутриочний тиск, потім лазерне лікування і безпосередньо при некомпенсації, проводять оперативне втручання. Нещодавно для наших пацієнтів на глаукому стало можливо проводити селективну лазерну трабекулопластику, іридотомію на  сучасному лазерному апараті  OptoSLTOptoYag. Навіть при оперативному лікуванні глаукоми ми переходимо до
мікроінвазивної хірургії глаукоми (MIGS), яка забезпечує зниження внутрішньоочного тиску з меншим пошкодженням тканин у порівнянні з традиційною антиглаукомною хірургією, для цієї методики придбані спеціальні гоніопризми.

 

Ще одним захворюванням, яке приводить до зниження зору, є катаракта, у нас у відділенні це найбільш популярна  операція, яку ми виконуємо багато років, але мікрохірурги-офтальмологи нашого відділення постійно вдосконалюються як на конференціях в Україні, так і в Європі, великий багаж знань привезли з конгресу  по хірургії катаракти з Парижу у вересні. Але багато чого було б неможливе без сучасного високотехнологічного обладнання  в операційній, яке у нас значно поновлено в цьому році. Хірургія катаракти проводиться за допомогою передової сучасної навігаційної системи «VERIONImageGuidedSystem» компанії Alсon США і працюємо з найновішою її версією, яка розраховує штучні кришталики всесвітньо відомих компаній  за допомогою найпрогресивніших формул, в тому числі і формулу Барретта, також ця система є невід’ємною під час операції факоемульсифікації катаракти, вказуючи точне  місце розрізів і положення штучного кришталику , що надзвичайно важливо при імплантації інтраокулярних торичних лінз, які виправляють астигматизм, така методика прийнята в усьому світі. Операції виконуються  на сучасних мікроскопах OPMILumeraT та OPMIVISU 160  від компанії  CarlZeiss, для проведення мікрохірургічних операцій використовуються  багатофункційні офтальмохірургічні системи  кращих світових виробників: Alcon  «Constellation», Bausch+Lomb  «Stellaris». Завдяки  системі «Constellation» стала можлива торсійна  факоемульсифікація, яка є набагато ефективніше і безпечніше, ніж традиційна поздовжня факоемульсифікація.

 

Ще одним з важливих напрямків у роботі відділення мікрохірургії ока є вітрео-ретинальна патологія, тому що патологія  сітківки одна з найпоришених, яка приводить до слабозорості та сліпоти, внаслідок вікової дегенерації сітківки, відшаруваннях сітківки, макулярних розривах, особливо актуальним є діабетична ретинопатія, судинні розлади очей, гемофтальми. При цих захворюваннях важлива як діагностика так і  методики лікування, сучасну діагностику ми проводимо на оптичному  когерентному томограф-ангіографі DRIOCTTRITON(ОСТ),  у якому, завдяки оптимізації довжини хвилі скануючого світла (1050 нм), забезпечується краще проникнення в глибокі шари. Більш того, такий скануючий промінь краще проникає крізь катаракту, крововиливи, за допомогою ОСТ ми проводимо безконтрастну ангіографію сітківки та знаходимо ділянки з ішемією та новоутвореними судинами, дегенеративними змінами, новоутвореннями. Для проведення мікрохірургічних операцій використовується  багатофункційна офтальмохірургічна система  Alcon  «Constellation», і ми перейшли на зовсім інший мініінвазивний рівень (безшовний) за технологією 25G та 27G (0,4-0,53мм). Особливістю офтальмохірургічної системи є інтегрований лазер PUREPOINT®, призначений для фотокоагуляції задніх сегментів ока, при операціях використовується диференційовано газова, силіконова ендотампонада. Великий досвід у відділенні, напрацьований роками, використовуємо для лікування патології сітківки за допомогою сучасних лазерних технологій, особливо при периферичних дистрофіях сітківки, розривах, гострих порушеннях кровообігу, діабетичній ретинопатії. На озброєнні у відділенні  тепер найсучасніший лазер PurePointAlcon (США), процедура лазерної коагуляції сітківки  може виконуватися амбулаторно. Лікарі-офтальмологи відділення мікрохірургії ока Чернігівської обласної лікарні мають можливість цілодобово всі  ці сучасні технології використовувати в своїй роботі як для діагностики, так і лікування хворих з офтальмологічною патологією, тим самим відновлювати зір, попереджувати його зниження. Такий сучасний рівень дозволяє  багато оперативних втручань виконувати за перспективним направленням — «Хірургія одного дня», але пацієнти є з віддалених регіонів, з різними загальними захворюваннями, тому у відділенні створені умови для перебування  під наглядом медичного персоналу.   Також в  даний час одним з найважливіших завдань офтальмологів є інформування населення про здоров’я очей, про сучасні можливості діагностики та лікування, щоб ми все рідше зустрічали пацієнтів в занедбаних стадіях. Тільки регулярне відвідування офтальмолога і дотримання нескладних правил життєдіяльності допоможуть вам зберегти хороший зір надовго.

 

Завідуюча відділення мікрохірургії ока Чернігівської обласної лікарні Биховець Ірина Іванівна

 

         

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *