ПРО ПОТОЧНІ ЗАВДАННЯ МЕДИЧНОЇ РЕФОРМИ НА ЧЕРНІГІВЩИНІ – НАТАЛІЯ РОМАНОВА, КЕРІВНИК АПАРАТУ ОДА

Для медичної реформи нинішній 2017 рік відіграватиме вирішальну роль у багатьох аспектах. І завдання медичної спільноти країни і Чернігівщини зокрема у співпраці з владою акумулювати зусилля для збереження професійного потенціалу і подальшого розвитку сфери охорони здоров»я. На цьому наголосила у вступній доповіді Наталія Романова, заступник голови – керівник апарату Чернігівської ОДА, виступаючи на розширеному засіданні Колегії Управління охорони здоров’я, яке відбулося 30 березня 2017 року у Чернігівській обласній лікарні
Наталія Романова поінформувала про ті кроки, які здійснює місцева влада по запровадженню медичної реформи. І особливо наголосила, що всі дії відбуваються у співпраці з фахівцями медичної галузі з максимальним врахуванням професійної думки медиків. Серед головних завдань медичної реформи на 2017 рік вона визначила наступні: реформування первинної ланки; реорганізація вторинної ланки шляхом створення госпітальних округів; ефективне використання наявних фінансових, кадрових, матеріально-технічних та паливо-енергетичних ресурсів; приведення ліжкового фонду у відповідність до сучасної нормативної бази; створення єдиної диспетчерської служби екстреної меддопомоги. 
Керівник апарату ОДА повідомила про завершення складного процесу визначення регіональних госпітальних округів, яких на Чернігівщині заплановано чотири. Надалі стоїть завдання щодо формування госпітальних рад, у складі яких мають працювати представники медичних закладів, представники міст обласного значення, районів, ОТГ, делеговані для роботи в госпітальні ради рішенням відповідних місцевих рад. «Госпітальна рада буде фактично тим керівним органом, який плануватиме роботу і розвиток госпітального округу. І саме госпітальній раді, згідно примірного положення, належить визначення основних напрямків розвитку госпітального округу і тих позицій, завдяки яким госпітальний округ функціонуватиме успішно», — пояснила Наталія Романова.
Керівник зауважила, що медична реформа структурована на окремі кроки, і у нинішньому році основні зусилля зосереджуватимуться на реформуванні мережі первинної медико-санітарної допомоги. У цьому звя’зку Наталія Романова вважає за необхідне переглянути організацію надання первинної медичної допомоги у бік оптимізації та підвищення ефективності. На її переконання, нераціональна організація надання медичної допомоги призводить до її малоефективності, і як наслідок, до високого рівня захворюваності, пізнього виявлення тяжких хвороб і ускладнень хронічних захворювань, підвищення рівня інвалідності. Що у свою чергу зумовлює надмірну потребу в дорогому спеціалізованому лікуванні.
«Тому постала необхідність перепрофілювання в області дільничних і районних лікарень, сільських лікарських амбулаторій в тому числі, а амбулаторії загальної практики сімейної медицини з ліжками денного стаціонару. Крім того, на вивільнених площах створюються вже відділення паліативної допомоги», — зауважила Наталія Романова. Щодо наявного ліжкового фонду, то за словами керівника, це питання залишається для нашої області актуальним і потребує коригування. Оскільки на сьогодні обласний показник найбільший серед областей України і становить 95,9, що значно перевищує подібні показники по Україні – 72,35. 
Забезпеченість медичними кадрами Наталія Романова визначила серед пріоритетних напрямків роботи і значною проблемою на сьогодні. За її словами, статистика вказує на необхідність впровадження місцевих стимулів для лікарів та інтернів, соціального пакету та спеціальних програм. Адже серед тих, хто приїжджає на роботу, більше половини не залишаються. У цьому зв»язку як позитивний приклад керівник відзначила практику Корюківського та Новгород-Сіверського районів, які подбали про виділення коштів на забезпечення лікарів житлом. Але загалом середній показник по області становить 73,1, по містах обласного значення 85,9, по районах 67,8. Найгірша ситуація в Талалаївському районі – 36,9, Срібнянському – 41,2, Сновському – 56,1, Семенівському – 56,9. «У кожному районі, де прагнуть мати у себе якісну медичну допомогу, необхідно подбати про перспективу. І це завдання спільне і головних лікарів, і представників медичної громадськості, і депутатів місцевих рад, і керівників міст і районів», — наголосила Наталія Романова.
Щодо фінансування галузі, то керівник відзначила, що конкуренція за створення медичного округу, бажання медичних закладів показати свою пристойну базу і професійну спроможність відіграли позитивну роль. «І на сьогодні у нас спостерігається позитивна динаміка обсягів і капітальних вкладів з різних джерел, я підкреслюю, фінансування, які спрямовані на покращення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров»я» — зауважила Наталія Романова. І повідомила що за рахунок обласного та державного бюджетів, а також з інших джерел протягом 2016 року на покращення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров»я було спрямовано 139,8 мільйонів гривень. З них на проведення ремонтно-будівельних робіт — 52,4 мільйони гривень, для придбання медичного обладнання та апаратури – 75,8 мільйонів, комп’ютерної техніки і побутового обладнання -5,9 мільйонів гривень, санітарного автотранспорту – 5,7 мільйонів (придбано 9 одиниць); в області працюють 4 регіональні програми, на виконання яких протягом 2016 року медичними закладами використано 152,4 мільйонів гривень кошторисних призначень. 
Наталія Романова особливо відзначила допомогу партнерів, зокрема з Італії та з Великопольського воєводства. Вона переконана, що ця допомога і підтримка триватиме й надалі. «Ми не опускаємо руки, і через ряд програм, як державних, так і обласних грантових і донорських сподіваємося забезпечити всім необхідним обладнанням, необхідними ремонтами нашу медичну сферу», — наголосила Наталія Романова. 
Розширене засідання Колегії Управління охорони здоров’я відбулося у Чернігівській обласній лікарні 30 березня 2017 року у рамках плану основних організаційних заходів Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА. У засіданні Колегії взяли участь Наталія Романова, заступник голови – керівник апарату Чернігівської ОДА; Петро Гармаш, начальник Управління охорони здоров’я облдержадміністрації; начальники відділів, головні спеціалісти та головні позаштатні спеціалісти Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА; керівники обласних медичних закладів; головні лікарі ЦРЛ, ЦМЛ, ЦПМСД, обласних дитячих санаторіїв. Вів засідання головний лікар Чернігівської обласної лікарні Андрій Жиденко.
З доповідями порядку денного виступили: начальник Управління охорони здоров’я ОДА Петро Гармаш на тему: «Підсумки роботи медичної галузі області за 2016 рік та завдання щодо подальшого її удосконалення у 2017 році»; заступник начальника Управління охорони здоров’я ОДА Володимир Пулін — «Стан надання медичної допомоги жіночому та дитячому населенню області»; головний лікар обласного кардіологічного диспансеру Ігор Батог – «Стан надання кардіологічної медичної допомоги населенню області»; головний лікар обласного центру медико-соціальної експертизи Богдан Павлюк – «Стан проведення медико-соціальної експертизи в області»; головний лікар обласного бюро судово-медичної експертизи Ігор Потапенко – «Стан проведення судово-медичної експертизи в області»; головний лікар обласної психоневрологічної лікарні Володимир Ященко — «Стан проведення судово-психіатричної експертизи в області»; начальник відділу експертизи та тимчасової непрацездатності та якості медичних послуг виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Василь Донець – «Про стан експертизи тимчасової непрацездатності в лікувально-профілактичних закладах області», та «Про забезпечення працюючих осіб путівками до реабілітаційних відділень санаторно-курортних закладів за рахунок коштів Фонду соціального страхування».
Віра Лобановська

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *