Навчання лікарського персоналу Чернігівської обласної лікарні щодо правильного введення електронних медичних записів
15.04.2024 було проведено заняття з лікарським персоналом та молодшими спеціалістами з медичною освітою Чернігівської обласної лікарні щодо роботи в електронній системі охорони здоров’я (далі ЕСОЗ) та в зв’язку зі змінами, передбаченими Постановою КМУ від 22 грудня 2023р. №1394 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 році».
Електронна система охорони здоров’я (ЕСОЗ) – це велика двокомпонентна система, яка містить медичні дані, що раніше зберігалась у паперових картках пацієнтів та у документах лікарів.
Ведення електронних медичних записів є обов’язковим для всіх надавачів медичних послуг. Електронні медичні записи ведуться в системі медперсоналом через кабінети електронних медичних інформаційних систем (МІС).
ЕСОЗ об’єднує понад 35 мільйонів пацієнтів, сотні тисяч медичних працівників, сотні сервісів та десятки операторів медичних інформаційних систем, що надають сервіси для лікарів та пацієнтів.
Завдяки роботі ЕСОЗ зокрема реалізуються пацієнтські послуги, як-от:
- електронні декларації;
- електронні направлення;
- електронні рецепти на препарати в межах урядової програми реімбурсації «Доступні ліки»;
- електронні рецепти на антибіотики;
- медичні висновки про народження дитини та послуга є-Малятко;
- медичні висновки про тимчасову непрацездатність та електронні лікарняні;
- COVID-сертифікати.
В 2023 році у Чернігівській обласній лікарні вже були проведені декілька занять з медичним персоналом закладу, які проводилися як у груповій так і в індивідуальній формі. У цьому році це наймасовіший захід для працівників лікарні щодо роботи в електронній системі охорони здоров’я.
Основний спікер зустрічей – Людмила ЛІННИК, працівник відділу програмного забезпечення та медичної статистики, член проекту «Підтримка розвитку системи заохочення медичних кадрів».
Метою заходу було – ознайомити медичний персонал лікарні з основними засадами роботи Національної служби здоров’я України у рамках виконання закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», принципами функціонування Програми державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення та електронної системи охорони здоров’я, зокрема значенням ведення електронних медичних записів.
Увагу слухачів було акцентовано саме на те, що на основі електронних медичних записів відбувається оплата медичних послуг, формується медична картка громадянина, формується медична статистика, проводиться розрахунок потреби населення у медичних послугах, коригується програма медичних гарантій (протягом поточного року), змінюються тарифи на медичні послуги, визначаються пріоритетні напрями у сфері охорони здоров’я, визначається якість надання медичних послуг, приймаються управлінські рішення тощо.
Також, що особливо важно під час військового стану, цифрові дані про здоров’я пацієнтів, які лікарі вносять до електронної системи охорони здоров’я, зберігаються на центральному (державному) компоненті системи, їх неможливо безслідно змінити чи видалити. У разі втрати паперових документів їх можна відновити, скориставшись даними в електронній системі охорони здоров’я.
Для підготовки занять були використані відповідні нормативні акти, роз’яснювальна інформація з сайту Національної служби здоров’я України, матеріали е-платформи Академії Національної служби здоров’я України.
У рамках підготовки заняття, був проведений детальний аналіз електронних медичних записів по кожному лікарю та молодшому спеціалісту з медичною освітою причетним до роботи в електронній системі охорони здоров’я, на підставі якого були надані роз’яснення по усуненню найбільш розповсюджених невідповідностей в електронних медичних записах та запобіганню їх у подальшому.
ПІДСУМКИ
- Заняття були проведені на високому рівні із застосуванням сучасних технічних засобів.
- Важливим аспектом була можливість обговорення та взаємного вирішення змодельованих ситуацій, що сприяло більш глибокому засвоєнню інформації.
- По завершенню навчання, вся необхідна інформація, для більш детального вивчення, оприлюднена у загальнодоступній папці локальної мережі закладу.
У майбутньому подібні заходи доцільно проводити на регулярній основі.