8 травня – День пам’яті та перемоги над нацизмом

8 травня – Україна відзначає перемогу над нацизмом та вшановує памʼять загиблих у Другій світовій війні.
8 травня, в День пам’яті та перемоги, Україна вшановує кожного, хто боровся з нацизмом, а також мирних цивільних людей, які загинули або постраждали від бойових дій та окупації, дітей війни, примусових робітників. Ця дата – точка відліку закінчення війни, перемога над страшним злом нацизму, нагадування про катастрофу, а не про тріумф одних народів над іншими, переможців над переможеними.
Пам’ять про війну має розвивати вміння цінувати мир та захищати його всіма розумними засобами, а також виховувати сміливість та принциповість у боротьбі з агресією.
Друга світова війна охопила значну частину планети та тривала шість років, участь у ній взяла 61 держава, воєнні дії велися на території близько 40 країн, за різними оцінками, в тій війні загинуло від 50 до 85 мільйонів людей.
Перемога над нацизмом була здобута внаслідок неймовірної концентрації всіх сил, взаємодопомоги, консолідації і мобілізації суспільства, солідарності народів та повного перелаштування економічного, політичного і соціального життя в інтересах боротьби зі злом.
Для України Друга світова війна розпочалася 1 вересня 1939 року з нападу нацистської Німеччини на Польщу і не обмежувалася бойовими діями та окупацією її території. Мільйони українців чинили спротив зі зброєю в руках у різних регулярних арміях світу, сотні тисяч боролися в підпільних і повстанських структурах, українська земля була одним із основних театрів воєнних дій, місцем масштабних битв і найзапеклішого спротиву.
Прямі людські втрати України у Другій світовій становлять понад 8 мільйонів осіб (із них п’ять мільйонів – цивільних). Війна розкрила для українців руйнівну «силу» обох тоталітарних та антигуманних режимів – нацистського і комуністичного.
Символом пам’яті про жертви Другої світової війни з 2014 року в Україні, як і в Європі, став червоний мак, який початково був символом пам’яті жертв Першої світової війни, а згодом став символізувати вшанування жертв усіх збройних конфліктів, починаючи з 1914 року.
Поширення цього символу, як квітки пам’яті, пов’язують з віршем канадського військового лікаря Джона МакКрея «У полях Фландрії»(1915). Цей вірш починається словами: «В полях фламандських квітне мак/Поміж хрестів – скорботний знак/…». Ці рядки набули надзвичайної популярності у світі, і під їх враженням, американська професорка Мойна Майкл, активістка гуманітарних товариств часів Першої світової, запропонувала носити червоні маки на знак пам’яті про загиблих.
День памʼяті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні став нагадуванням про страшні злочини проти людяності та жахи війни, нагадуванням, що зло «ніколи знову» не має повторитися.
Сьогодні Українці, як і майже вісімдесят років тому, платять високу ціну в боротьбі зі злом, зі зброєю в руках захищають країну, дають шанс світовій спільноті на побудову більш тривкого миру і створення нової системи безпеки. Умовою для цього є перемога над росією, відновлення територіальної цілісності України та унеможливлення майбутньої агресії російського імперіалізму проти будь-кого на планеті. Сьогодні в умовах агресії, як і в часи Другої світової війни, єдиний шлях відновлення миру – перемогти загарбника, у пам’ять про тих, хто віддав життя за мир у Другій світовій війні і в пам’ять про тих, хто загинув, захищаючи Україну та демократичні цінності майбутнього.
Світ повинен діяти сьогодні задля захисту глобальної безпеки, а не тільки памʼятати тих, хто віддав своє життя заради цього.
Саме сьогодні, більшість народів світу, вшановує памʼять усіх, хто боровся з нацистським злом, усіх, хто став на захист своїх держав, хто своєю силою та мужністю здобув перемогу над загарбником.