6 березня – Всесвітній день боротьби з глаукомою

ЗБЕРЕЖИМО ЗІР РАЗОМ!
Про захворювання, діагностику та лікування розповідає Експерт Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА з «Офтальмології», лікар-офтальмолог Вищої категорії, завідувач відділення мікрохірургії ока КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР ІРИНА БИХОВЕЦЬ.
Найбільш поширеною скаргою при звернені до офтальмолога є зниження зору, яке, інколи, пацієнт на одному оці виявляє випадково, і лікар починає обстеження з метою встановлення причини. Навіть без проведення поглиблених обстежень по змінам зорового нерва можливо встановити діагноз Глаукома!
Глаукома — це назва групи захворювань очей, при яких втрачається зір через пошкодження зорового нерва. Глаукома при пізньому виявлені та відсутності лікування викликає незворотню втрату зору, що зазвичай відбувається поступово, і значна частина периферичного (бічного) зору може бути втрачена до того, як з’явиться усвідомлення будь-якої проблеми. З приводу глаукоми до відділення мікрохірургії ока Чернігівської обласної лікарні звертається велика кількість пацієнтів з метою встановлення діагнозу, проведення лікування, спостереження за перебігом. Для проведення діагностичних рутинних обстежень у нашому наявне високотехнологічне сучасне обладнання.
Що є однією з основних причин глаукоми?
Ваше око постійно виділяє водянисту вологу, у міру надходження нової рідини в око така ж кількість має витікати, рідина витікає через область, яка називається дренажним кутом. Цей процес підтримує тиск в оці (так званий внутрішньоочний тиск або ВОТ) стабільним. Але якщо дренажний кут не працює належним чином, рідина накопичується. Тиск всередині ока підвищується, пошкоджуючи зоровий нерв.
Хто в групі ризику щодо глаукоми?
Деякі люди мають вищий, ніж зазвичай, ризик розвитку глаукоми. Це включає людей, які:
• мають високий очний тиск;
• є далекозорими або короткозорими;
• отримували травму ока;
• довгостроково використовували стероїдні препарати;
• мають рогівку, тонку в центрі;
• мають витончення зорового нерва;
•діабет, мігрень, високий кров’яний тиск, поганий кровообіг або інші проблеми зі здоров’ям, що впливають на весь організм;
• старше 40 років;
• мають членів сім’ї з глаукомою.
Що станеться, якщо у вас глаукома?
Симптоми відкритокутової глаукоми
При відкритокутовій глаукомі на ранніх стадіях немає попереджувальних ознак або явних симптомів. Більшість людей з відкритокутовою глаукомою не помічають жодних змін у своєму зорі, доки пошкодження не стане досить серйозним. Ось чому глаукому називають «тихим злодієм зору». Регулярні огляди очей можуть допомогти вашому офтальмологу виявити це захворювання до того, як ви втратите зір. Ваш офтальмолог може сказати вам, як часто ви повинні проходити обстеження.
Симптоми закритокутової глаукоми
Люди з ризиком закритокутової глаукоми зазвичай не виявляють симптомів перед нападом. Деякі ранні симптоми нападу можуть включати розмитість зору, ореоли, легкі головні болі або біль в очах. Люди з такими симптомами повинні якнайшвидше пройти обстеження у офтальмолога.
Напад закритокутової глаукоми включає в себе наступне:
• сильний біль в оці або лобі;
• почервоніння ока;
• погіршення зору або розмитість зору;
• бачити веселки або ореоли;
• головний біль;
• нудота;
• блювота.
При глаукомі нормального тиску
У людей із «глаукомою нормального напруження» очний тиск знаходиться в межах норми, але мають такі ознаки глаукоми, як сліпі плями в полі зору та пошкодження зорового нерва.
Діагностика глаукоми
Єдиний вірний спосіб діагностувати глаукому – повне обстеження очей. Скринінгу на глаукому, який перевіряє лише очний тиск, недостатньо, щоб виявити глаукому.
Під час обстеження глаукоми ваш офтальмолог:
• виміряти очний тиск;
• перевірте кут дренажу ока;
• огляньте зоровий нерв на наявність пошкоджень;
• перевірити свій периферичний (боковий) зір;
• зробити знімок або комп’ютерне вимірювання зорового нерва;
• виміряти товщину рогівки.
Глаукома не має симптомів на ранніх стадіях. Насправді половина людей з глаукомою не знають, що у них вона є! Регулярні огляди очей можуть допомогти вашому офтальмологу виявити це захворювання до того, як ви втратите зір. Ваш офтальмолог може сказати вам, як часто ви повинні проходити обстеження.
Чи можна зупинити глаукому?
Пошкодження від глаукоми є постійним — його неможливо повернути назад. Але ліки та хірургія допомагають зупинити подальше пошкодження. Для лікування глаукоми ваш офтальмолог може використовувати один або кілька з наведених нижче методів лікування.
Ліки
Глаукому зазвичай контролюють за допомогою очних крапель. При щоденному використанні ці очні краплі знижують очний тиск. Деякі роблять це, зменшуючи кількість рідини, яку виділяє око. Інші зменшують тиск, сприяючи кращому проходженню рідини через дренажний кут. Надзвичайно важливо використовувати очні краплі від глаукоми точно відповідно до вказівок офтальмолога. Це включає прийом кожної дози щодня. Це може допомогти захистити ваш зір і зменшити ризик можливої втрати зору. Переконайтеся, що очні краплі закапують у правильне око. Якщо ви пропустили дозу очних крапель, використовуйте її, як тільки згадаєте.
Дуже важливо використовувати очні краплі щодня відповідно до вказівок вашого офтальмолога.
Намагайтеся використовувати очні краплі щодня в один і той же час. Встановіть будильник, щоб нагадувати собі щодня закапувати краплі в правильний час.
Завжди перевіряйте етикетку на контейнері для очних крапель, перш ніж закапувати краплі. Переконайтеся, що термін придатності не закінчився.
Ніколи не дозволяйте іншим використовувати ваші очні краплі та не використовуйте чужі краплі.
Лазерна хірургія
Існує два основних типи лазерної хірургії для лікування глаукоми. Вони сприяють відтоку рідини з ока. Для лікування відкритокутової та закритокутової глаукоми використовуються різні лазери. Лазер можна застосувати до райдужної оболонки або трабекулярної сітки, щоб дозволити водянистій рідині текти ефективніше всередині ока та краще відтікати через звичайні дренажні канали в оці. Ці процедури зазвичай виконуються в кабінеті офтальмолога.
Операційна хірургія
Деякі операції з приводу глаукоми проводяться в операційній. Це створює новий дренажний канал для виходу водянистої вологи з ока.
Хірургія катаракти
Для деяких людей із вузькими кутами ока видалення природного кришталика може знизити очний тиск. При вузьких кутах райдужна оболонка та рогівка розташовані занадто близько один до одного. Це може перекрити (блокувати) дренажний канал ока. Видалення кришталика під час операції з видалення катаракти створює більше простору для виходу рідини з ока. Це може знизити очний тиск.
Не чекайте – дійте зараз!
Глаукома може бути хворобою, яка може змінити життя, але за допомогою раннього виявлення та регулярного лікування втрату зору часто можна запобігти. Запишіться на комплексне обстеження очей сьогодні та заохочуйте своїх близьких зробити те саме.
Разом ми можемо допомогти зберегти ваш зір і покращити якість життя.
Пам’ятайте: «Бережіть свій зір, це найдорожче, що у нас є». Зробіть регулярні огляди очей пріоритетом — не лише для себе, а й для своїх близьких. Раннє виявлення може вплинути на збереження цього безцінного дару.