Телемедичний центр

Романюк Микола Михайлович

Завідувач телемедичного центру

Заслужений лікар України Нагороджений Орденом «За заслуги» III ступеня  Лауреат першої Національної медичної премії України Вища категорія Закінчи ...

Ображей Ірина Володимирівна

Сестра медична "Телемедичного центру" ...

Керуючись Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров’я», Законом України «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості», наказами Міністерства охорони здоров’я «Про впровадження телемедицини в закладах охорони здоров’я» від 26.03.2010р. №261, «Про затвердження нормативних документів щодо застосування телемедицини у сфері охорони здоров’я» від 19.10.2015р. №681, наказом Управління охорони здоров’я ОДА «Про впровадження телемедицини в закладах охорони здоров’я» від 12.08.2019р. №269, з метою впровадження і розвитку телемедичних технологій, як засобу доступності до якісної медичної допомоги населенню області, КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР визначена провідним закладом з проведення телемедичного консультування в області. Наказом КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР «Про впровадження телемедицини в лікарні» від 31.12.2021р. №90/ОД, з 01.01.2022 року організований провідний телемедичний центр для проведення телемедичного консультування та координаційної роботи щодо організації кабінетів телемедицини (КТМ) в закладах охорони здоров’я (ЗОЗ) області.

Основні завдання телемедичного центру (ТМЦ):

Формування єдиного медичного інформаційного простору як сукупності баз даних, технологій їх ведення та використання, інформаційно-комунікаційних систем, що функціонують на основі єдиних принципів і загальних правил, а також на засадах впровадження інструментів електронної охорони здоров’я.

Орієнтація на сучасні стандарти здоров’я, медичної та реабілітаційної допомоги, застосування сучасних цифрових технологій, телемедицини та телереабілітації, поєднання вітчизняних традицій і досягнень та кращого світового досвіду у сфері охорони здоров’я.

Впровадження та розвиток телемедичного консультування, дистанційного навчання, телемоніторингу, домашньої телемедицини, дистанційних заходів з метою розширення можливостей та підвищення рівня лікувально-діагностичного процесу.

Забезпечення безпеки телемедичних процедур для пацієнтів, дотримання умов цілісності та конфіденційності інформації про стан здоров’я пацієнта.

Забезпечення проведення сеансів телемедичного зв’язку консультативного, навчального та організаційного характеру.

Організація роботи з обліковою документацією.

Організація раціонального та ефективного використання високовартісної телемедичної техніки.

Співпраця з закладами та органами охорони здоров’я в інтересах розвитку телемедичної мережі області і допомоги пацієнтам та лікарям у наданні телеконсультацій.

На даний час в закладах охорони здоров’я області організовані 38 КТМ, в т.ч.: 4 – в обласних, 4 – в міських, 8 – в районних, 22 – в ЦПМСД, які обладнані робочим місцем, забезпечені кадрами, комп’ютером (ноутбуком), веб-камерами, наявний Інтернет.

З 2023 року в області працює телемедична допомога для підтримки спроможності системи охорони здоров’я, а саме:

  • телемедична платформа «Teladoc-1» – створення ефекту віртуальної присутності лікаря у пацієнта, забезпечує високий рівень візуалізації (лікар може бути присутнім віртуально на операції) – 1 ЗОЗ (Чернігівський медичний центр сучасної онкології). Проведено обстежень – 3 за 2024 рік.
  • телемедична платформа «Carebits-6» – контроль стану здоров’я вагітних та плода в домашніх умовах, жіночих консультаціях та пологових будинках (пологові будинки м.Чернігів, м.Ніжин, Бахмацька МЛ, Прилуцька МЛ, Н.-Сіверська МЛ, Чернігівська ЦРЛ). Проведено обстежень – 2586 за 2024 рік.
  • телемедична платформа «HomeDoctor-10» – дає змогу лікарю дистанційно, а пацієнту самостійно, проводити базові дослідження: вимірювати температуру тіла, артеріальний тиск, сатурацію, робити ЕКГ, дослідження вуха, горла, носа тощо (Варвинський ЦПМСД – 3 обстеження, Корюківський ЦПМСД – 1, Лосинівський ЦПМСД – 3, Н.-Сіверський ЦПМСД – 3). Проведено обстежень – 2543 за 2024 рік.
  • телемедична платформа «Teladoc Health Mini-4» (використовується з серпня 2023 року) – робот-апарат для проведення телемедичних консультацій з клінікою Шаріте (Берлін, Німеччина) та BG-клінікою (Ромфорд, Англія). В області таких 4 апарата – КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР, Корюківська ЦРЛ, Н.-Сіверська МЛ, Ніжинська МЛ. Всі апарати пройшли налаштування. З кожного закладу охорони здоров’я по 4 лікаря-консультанта пройшли реєстрацію та конкурс в клініці Шаріте, отримали відповідні сертифікати для здійснення консультацій з наступних напрямків: неврологія, травматологія, внутрішня медицина, ендокринологія, хірургія (малі операції), лікування болю, інфекційні хвороби.

За допомогою даних роботів-апаратів, після отримання дозволу клініки Шаріте, проводяться телемедичні консультації між Чернігівською обласною лікарнею та вищезгаданими районними лікарнями.

Проведена у 2024 році 101 телемедична консультація лікарями Чернігівської обласної лікарні, а саме: кардіолог – 20; гастроентеролог – 16; нефролог та пульмонолог по 8; хірург та судинний хірург по 7; невропатолог – 6; комбустіолог – 5; уролог та дерматовенеролог по 4; ендокринолог, гінеколог та ревматолог по 3; торакальний хірург та нейрохірург по 2; ортопед-травматолог, інфекціоніст та гінеколог-онколог по 1.

У 2024 році для 62 медичних працівників Чернігівської обласної лікарні, клінікою Шаріте проведений 4-денний інтерактивний онлайн-тренінг в ZOOM з темою «Турбота про персонал та профілактика вигорання» (українською мовою). Всі учасники отримали відповідні міжнародні сертифікати.

На даний час телемедичний центр працює над удосконаленням надання телемедичних консультацій за допомогою різних телекомунікаційних засобів, реалізація проектів зі створення, покращення та модернізації системи надання медичної допомоги пацієнтам.

Телемедичні консультації пацієнтам області проводять лікарі поліклінічного консультативно-діагностичного відділення.