14 листопада – Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом. Вплив СOVID-19 на цукровий діабет.
Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом — це день, який служить нагадуванням всьому прогресивному людству про серйозність проблеми цукрового діабету, необхідність ранньої діагностики хвороби, її ускладнення та можливості лікування. Вперше Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом був проведений IDF (Міжнародною діабетичною федерацією) і ВООЗ (Всесвітньою організацією охорони здоров’я) 14 листопада 1991 року для координації боротьби з цукровим діабетом у всьому світі. В Україні цей захід проводиться з 1997 року. 14 листопада — дата обрана в знак визнання заслуг одного із відкривачів інсуліну Фредеріка Бантинга, який народився 14 листопада 1891 року.
Цукровий діабет входить в тріаду захворювань, які найчастіше приводять до інвалідності та смерті ( атеросклероз, рак, цукровий діабет). Цукровий діабет збільшує смертність в 2-3 рази та скорочує тривалість життя. В усьому світі більше 200 млн. людей хворі на діабет. На цукровий діабет хворіє 28 460 мешканців Чернігівської області, в тому числі більше 6 тис. – потребують інсулінотерапії.
Тема Всесвітнього дня боротьби з діабетом 2020 – «Медсестра та діабет». Тема вибрана не випадково. Роль медичної сестри не тільки важлива, а й значима, адже від неї залежить чітке виконання всіх рекомендацій лікаря пацієнтам із цукровим діабетом. Основне завдання людини із цукровим діабетом – це досягнення компенсації хвороби. Важлива роль в цьому процесі відведена медичним сестрам.
Діабет – хронічна хвороба, яка виникає в тих випадках, коли підшлункова залоза не виробляє інсулін або коли організм неспроможний ефективно використати той інсулін, який вже вироблений. Діабет першого типу (інсулінозалежний) характеризується відсутністю виділення інсуліна, такі пацієнти потребують щоденного прийому інсуліну. Діабет другого типу (інсулінонезалежний) є результатом неефективного використання вже виділеного організмом інсуліну. Цей різновид діабету уражує 95 % всіх хворих на цукровий діабет в світі і є в значній мірі наслідком надмірної ваги та низької фізичної активності.
Особливого значення наша розмова про діабет має сьогодні – в умовах швидкої поширеності коронавірусної інфекції, тому що цукровий діабет є фактором ризику тяжкого перебігу вірусної інфекції .
Водночас, епідеміологічні дані показали, що нова коронавірусна інфекція підвищує ризик розвитку ЦД 2 типу, особливо у людей , що є в групі ризику , а саме : в осіб з ожирінням, у людей з періодичним, підвищенням цукру в крові в минулому а також у пацієнтів похилого віку.
Наявність СOVID-19 у хворого на цукровий діабет приводить до погіршення перебігу хвороби : значне підвищення глюкози крові, або, навпаки ( в 10 % випадків ) – низькі показники. Значні коливання глюкози крові – від низьких до високих показників значно погіршують загальний стан хворого та потребуть особливої уваги лікаря та хворого .
На фоні зниженого імунітету на початку захворювання COVID -19 пацієнти з цукровим діабетом мають нібито більш легку форму. Це призводить до того, що пацієнт недооцінює серйозність ситуації та із запізненням звертається до сімейного лікаря.
Отже, діабет є настільки серйозним порушенням функцій людського організму, що його віддалені результати в кращому випадку неприємні, а в гіршому – смертельні. Воістину, варто докласти зусиль та тримати діабет під контролем, особливо в сьогоднішній ситуації.