Рентгенівське відділення комунального некомерційного підприємства «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради (далі – лікарня) є структурним підрозділом лікарні. В склад відділення входять наступні підрозділи: рентгенодіагностичні кабінети хірургічного, терапевтичного корпусу, поліклінічного консультативно-діагностичного відділення та відокремленого структурного підрозділу «Центру фтизіатрії», кабінет комп’ютерної томографії приймально-діагностичного відділення та кабінет магнітно-резонансної томографії. Відділення відповідає санітарно-гігієнічним вимогам щодо облаштування кабінетів та експлуатації рентгенівських апаратів.
У відділенні працює висококваліфікований персонал, а саме: 9 лікарів-рентгенологів, 1 інженер, 22 рентген-лаборанти, 3 медичні сестри та 4 молодші медичні сестри. Відділення укомплектовано висококваліфікованими лікарями, які володіють всіма методами рентгенологічних досліджень, а також сучасними методами комп’ютерної та магнітно-резонансної томографії. Кожен лікар-рентгенолог нашого відділення сумлінно розвиває свої професійні компетенції завдяки системі безперервного професійного розвитку, а саме активно беруть участь та є слухачами науково-практичних конференцій, симпозіумів та конгресів, дистанційних онлайн-курсів, циклах тематичного вдосконалення на факультетах та в закладах післядипломної освіти, симуляційних тренінгах тощо. На базі відділення щорічно проходять заочну форму навчання лікарі-інтерни за спеціальністю «Радіологія».
Основні завдання відділення наступні:
- Надання кваліфікованої рентгенодіагностичної допомоги стаціонарним та амбулаторним хворим.
- Проведення профілактичних цифрових рентгено-діагностичних обстежень населення.
- Впровадження комплексних методів рентгенологічного дослідження із залученням лікарів інших спеціальностей.
- Проведення кваліфікованого рентгенологічного обстеження із застосуванням комп’ютерної томографії.
- Впровадження у практику нових високоефективних методів дослідження, в тому числі спеціальних (з контрастуванням) тощо.
- Реєстрація та облік обстежень.
- Оформлення та надання висновків за результатами обстежень відповідно встановлених чинних норм.
- Контроль, розрахунок та реєстрація променевого навантаження на пацієнтів та персонал кабінету.
- Впровадження заходів, спрямованих на дотримання правил техніки безпеки, виконання вимог радіаційної безпеки.
- Виявлення та аналіз причин розбіжностей висновків КТ та МРТ з результатами інших діагностичних, клінічних та морфологічних досліджень.
- Надання консультативної та методичної допомоги з питань рентгенодіагностики лікарям закладів охорони здоров’я;
- Участь у проведенні клінічних розборів, клініко-рентгенологічних,клініко-патологоанатомічних конференцій, тощо.
- Постійне підвищення кваліфікації лікарів-рентгенологів, рентген-лаборантів та лікарів-інтернів з радіології.
Рентгенівські кабінети оснащені високоякісними сучасними цифровими рентгенодіагностичними апаратами на 2 робочі місця та мобільними пересувними рентгенівськими апаратами з цифровою обробкою для виконання обстежень безпосередньо в палатах. Проводяться рентгенографічні обстеження всіх органів та систем.
Кабінет комп’ютерної томографії розміщений в терапевтичному корпусі оснащений комп’ютерним томографом фірми Canon (AQUILION PRIME SP 160-зрізові TSX – 303В/1С). Напрями КТ-діагностики:
- КТ головного мозку
- КТ обстеження голови та шиї
- КТ органів грудної клітки
- КТ органів черевної порожнини
- КТ органів малого тазу
- КТ хребта (шийний, грудний та поперековий відділ)
- КТ кінцівок
- КТ ангіографія судин головного мозку, судин шиї, відділів аорти, клубових судин, судин нижніх кінцівок
- КТ перфузійне дослідження головного мозку
- КТ органів грудної клітки з в\в підсиленням (в тому числі для діагностики ТЕЛА)
- КТ органів черевної порожнини з в\в підсиленням
- КТ органів малого тазу з в\в підсиленням
Важлива підготовка до КТ:
- Для проведення КТ з в/в підсиленням необхідно мати аналіз крові на креатинін, що виконаний не пізніше 3 днів до проведення обстеження або швидкість клубочкової фільтрації.
- Напередодні перед обстеженням ОЧП виключити вживання газоутворюючих продуктів, прийняти проносні препарати або використати очисну клізму.
- За 2 години до обстеження необхідно випити 1-1,5 л води.
В 2019 році лікарня отримала інноваційний МРТ апарат PHILIPS Multiva 1,5Т, який являється унікальною діагностичною системою, єдина в області, яка працює за державним замовленням. Здійснюються наступні обстеження:
- МРТ дослідження голови та ангіографія:
- МРТ гіпофіза
- МРТ орбіт, зорових нервів та хіазми
- МР ангіографія інтра- та екстракраніальних артерій
- МР ангіографія головного мозку
- МРТ навколоносових пазух та порожнини носа
- МРТ мосто-мозочкових кутів та внутрішньо-слухових проходів
- МРТ органів черевної порожнини
- МРТ органів малого тазу
- МРТ хребта (шийного, грудного та поперекового відділів)
- МРТ суглобів
Для проведення рентгенологічних обстежень стаціонарним пацієнтам необхідне призначення, яке відображено в медичній карті стаціонарного хворого, а для проведення амбулаторним пацієнтам необхідне електронне направлення від лікуючого лікаря. Призначення повинно бути обґрунтоване з наявністю результатів попередніх рентгенологічних обстежень, якщо вони проводились. Лікар-рентгенолог обирає план та методику обстеження. Хворому видаються рентгенологічні знімки та рентгенологічний висновок.
Лікарня має ліцензію видану Інспекцією з ядерної та радіаційної безпеки в зоні відчуження (на правах самостійного управління) Державної інспекції ядерного регулювання на роботу з джерелами іонізуючого випромінювання.