Відділення фізичних методів лікування, медичної реабілітації та паліативної допомоги

Сергєєв Сергій Вікторович

Завідувач відділення фізичних методів лікування, медичної реабілітації та паліативної допомоги, Лікар — невропатолог, Лікар фізичної та реабілітаційної медицини

Експерт Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА з «Неврологія» Вища категорія -«Неврологія» Спеціалізується на групі нервово-дегенеративних за ...

Москаленко Галина Миколаївна

Старша сестра медична

Вища категорія Закінчила Чернігівське медичне училище в 1992 р. ...

В КНП «Чернігівської обласної лікарні» Чернігівської обласної ради з квітня 2020 року розпочало роботу нове відділення фізичних методів лікування, медичної реабілітації та паліативної допомоги, однією з цілей якого, є відновлення функціональних можливостей у пацієнтів з ураженням нервової системи та опорно-рухового апарату.

У хворих з патологією суглобів,  важкими неврологічними та нейрохірургічними хворобами, у т. ч. що перенесли інсульт, з’явилась можливість отримати медичну реабілітацію, яку проводять висококваліфіковані фахівці – лікар-невролог, реабілітолог, рефлексотерапевт, фахівець з фізичної реабілітації, лікар з лікувальної фізкультури (ЛФК), логопед, психолог, ерготерапевт, психотерапевт.

Ранній початок реабілітації (як тільки буде досягнуто стабілізації основних вітальних функцій (гемодинаміки, дихання)) має позитивний вплив на відновлення функцій пацієнта.

Фізична реабілітація — це система заходів, які відновлюють, компенсують та розвивають нові фізичні, психологічні, соціальні та інші вміння і навички людини, які б дозволяли їй брати активну участь у житті суспільства.

Комплекс реабілітаційних заходів, що проводиться у відділенні включає лікувальну фізкультуру, фізіотерапію, магнітотерапію в антиспастичних режимах, масаж, реабілітацію рухового та сенсорного дефіциту, ерготерапію – вироблення навичок самообслуговування, робота на тренувальних стендах, психотерапію, логопедичні заняття. Інфузійна терапія на цьому етапі відходить на другий план.

Кращий клінічний результат досягається, якщо пацієнти та особи, які за ними доглядають, члени сім’ї, медичні сестри залучаються до процесу ранньої реабілітації.

Технічна база відділення ФМЛ складається з необхідної апаратури для зняття болю, спастичності, покращення церебральної гемодинаміки, надання розсмоктуючої дії в зоні ураження.

Персонал пройшов навчання з використання відповідних методів мобілізації і технік пересування пацієнтів.

Також пацієнти обласної лікарні мають можливість отримати фізіотерапевтичне лікування в умовах фізіотерапевтичного кабінету розташованому в поліклінічному консультативно-діагностичному відділенні.

ОСОБЛИВОСТІ ФІЗІОТЕРАПЕВТИЧНИХ ПРОЦЕДУР

Офіційно ВООЗ визнає близько 180 медичних спеціальностей. Однак всі вони використовують три основні групи методів лікування: фармакологічні, хірургічні та фізіотерапевтичні, для яких характерна:

  • висока терапевтична ефективність – 67-98%;
  • покращення стану організму – відмічається з першої процедури;
  • спостерігається ефект після дії – позитивні зміни в організмі зберігаються тривалий час після закінчення лікувального курсу;
  • чіткі терапевтичні ефекти – знеболюючий, трофічний, протизапальний, протинабряковий, гіпотензивний, седативний, імуностимулюючий;
  • всі процедури неінвазивні;
  • безболісні та безпечні.

ФІЗІОТЕРАПЕВТИЧНІ МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ

Сучасна фізіотерапія володіє величезною кількістю методів – досить різноманітних по фізичній природі, способах застосування, фізіологічному впливу і лікувальній дії.

У лікувальної практиці, фахівцями відділення застосовується:

  • електролікування;
  • гальванізація та електрофорез;
  • діадинамотерапія;
  • ампліпульс-терапія;
  • дарсонвалізація;
  • УВЧ- терапія;
  • магнітотерапія;
  • магніто-лазеротерапія;
  • лазеротерапія (інфрачервоний та червоний);
  • надвенне лазерне опромінення крові;
  • ультразвук та ультрафонофорез;
  • пресотерапія та лімфодренаж.

ЗАГАЛЬНІ ПРОТИПОКАЗАННЯ ДО ФІЗІОТЕРАПЕВТИЧНИХ ПРОЦЕДУР

  1. Гіпертермічний синдром (при температурі тіла вище за 38°С), що пов’язане з виникненням ендогенного тепла при впливі фізичних чинників. Однак холод, як фізичний чинник, у цьому випадку показаний.
  2. Геморагічний, гемолітичний, мієлопластичний синдроми, антиспастична дія фізичних чинників, що активує і фібриноліз.
  3. Епілептичний сидром (через активуючий вплив фізичних чинників).
  4. Синдроми серцевої, судинної, дихальної, ниркової, печінкової недостатності при декомпенсації. Фізіотерпевтичне лікування спрямоване передусім на мобілізацію резервів організму, які в цьому випадку виснажені.
  5. Синдром кахексії.

Нозологічний принцип протипоказань збережений у таких галузях    медицини:

  1. Онкологія і гематологія (злоякісні новоутворення і системні захворювання крові). Всі фізіотерапевтичні чинники є енергетичними і посилюють метаболізм в організмі, що протипоказане при пухлинному процесі.
  2. Наркологія. Наркотичний стан і алкогольне сп’яніння є протипоказанням через неможливість дозування фізіотерапевтичних процедур за відчуттями хворого, а також немотивовану поведінку, що може привести до трагічних наслідків.
  3. Акушерство (вагітність другої половини: фізіологічна – понад 26 тижнів; патологічна – понад 24 тижнів). Фізичні чинники являють собою навантажувальну дію на організм, що може призвести до виникнення загрози переривання вагітності.

ФІЗІОТЕРАПІЯ ПРИ ЦУКРОВОМУ ДІАБЕТІ

Проблема цукрового діабету сьогодні виходить за межі медичної проблеми, набуваючи все більше соціально – економічної проблеми за рахунок ускладнень, одним з яких є діабетична ангіопатія нижніх кінцівок – це зміни структури судин ніг у хворих на цукровий діабет у вигляді зниження еластичності судинної стінки і її потовщення, що призводять до звуження просвіту або повної облітерації (закупорки) артерій. Такі перебудови викликають зменшення припливу крові до нижніх кінцівок. Найбільше страждає стопа, тому що вона є самим віддаленим сегментом ноги. Виникає ішемія (недостатнє кровопостачання і кисневе голодування), яка стає причиною втрати функціональних можливостей нижніх кінцівок, трофічних змін шкіри, омертвіння (некрозу, гангрени) пальців, стопи або навіть всієї кінцівки.

Застосування рекомендованих фізіотерапевтичних процедур націлене на:

  • запобігання ушкодженню судин (оскільки зменшує набряк внутрішньої оболонки судин, розширює її просвіт та протидіє утворенню атеросклеротичної бляшки);
  • покращення реології крові (зменшує її в’язкість і, що в свою чергу, запобігає утворенню тромбів);
  • посилення кровообігу (активує колотералі);
  • підвищення місцевого та загального імунітету.

Для забезпечення виражених терапевтичних ефектів та запобігання розвитку діабетичної стопи, ми пропонуємо комплексний підхід, а саме:

Апаратна фізіотерапія:

  • електролікування (електрофорез, ампліпульс-терапія, дарсонвалізація, діадинамотерапія);
  • імпульсне магнітне поле;
  • надвенне лазерне опромінення крові.

РЕКОМЕНДАЦІЇ З ЛІКУВАЛЬНОЇ ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ

Тривалість фізіотерапевтичного лікування  – 60 хв\день

Курс – 10 процедур

 

 

Мещерякова Ірина Іванівна

Лікар-психотерапевт, Лікар-психіатр

Вища категорія - «Психіатрія» Закінчила у 2000 році Запорізький державний медичний університет, Диплом «Лікувальна справа» АР № 12988973 Сертифіка ...

Соловей Жанна Анатоліївна

Лікар фізічної та реабілітаційної медицини, Лікар-рефлексотерапевт, Лікар фізічної та реабілітаційної медицини

Вища категорія -  «Рефлексотерапія» I категорія - «Фізіотерапія» Закінчила у 1990 році Одеський медінститут ім.М.І.Пирогова, Диплом «Лікувальна спр ...

Анісовець Ганна Михайлівна

Лікар-спеціаліст фізичної та реабілітаційної медицини

II категорія - «Фтизіатрія» Лікар-спеціаліст - «Фізична та реабілітаційна медицина» Закінчила у 2013 році  Національний медичний університет імені О ...

Гущенко Людмила Петрівна

Лікар-невропатолог, Лікар з фізичної та реабілітаційної медицини

Вища категорія - «Неврологія» Спеціалізується на реабілітації пацієнтів, що перенесли інсульт Закінчила у 1996 році Українську медичну стоматологі ...

Сергєєв Сергій Вікторович

Завідувач відділення фізичних методів лікування, медичної реабілітації та паліативної допомоги, Лікар — невропатолог, Лікар фізичної та реабілітаційної медицини

Експерт Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА з «Неврологія» Вища категорія -«Неврологія» Спеціалізується на групі нервово-дегенеративних за ...

Кострікова Людмила Сергіївна

Психолог

Закінчила у 2008 році  Чернігівський державний педагогічний університет ім.Т.Г.Шевченка, Диплом ЕН № 33563188  ...