8 серпня – День офтальмології!
Сліпота чи зір! Вибір за Вами!
8 серпня – День офтальмології!
В цей день світова спільнота закликає звернути увагу на проблему слабозорості в усьому світі!!!
Сучасна офтальмологія – це розділ медицини, що постійно розвивається, вдосконалюється і прогрес надзвичайно стрімкий. Завдяки високим технологіям, що з’явилися в XXІ столітті, офтальмологія зробила рішучі кроки вперед. Сучасні мікроскопи, оптична когерентна томографія з функцією неінвазивної ангіографії, апарати для ультразвукових досліджень, спеціальне обладнання для лазерного лікування та мікрохірургії ока дали можливість для втілення принципово нових технологій для ранньої діагностики та лікування захворювань очей. І що саме головне – пацієнти стали отримувати такі результати, про які раніше не можна було навіть мріяти. Що може дати нам століття високих технологій? Виявляється, багато чого. Потрібно тільки, щоб ми знали про нові можливості й про тих, хто їх застосовує на практиці. Зір – чудовий дар природи, очі – дивний унікальний орган, саме дякуючи йому людина отримує 95% інформації про навколишній світ, око відрізняється незвичайно складною будовою, здійснює дуже важливі перетворення світових променів, які йдуть в око зовні, всі ми розуміємо як важливо зберегти його.
До обласної лікарні протягом року з різними захворюваннями очей звертаються близько 10 тис. пацієнтів, з них понад 4000 оперуються, з кожним роком кількість хворих невпинно зростає. Відділення мікрохірургії ока Чернігівської обласної лікарні надає висококваліфіковану допомогу при основних захворюваннях очей, які приводять до значного зниження зору та сліпоти – катаракта, глаукома, патологія сітківки (вікова макулодистрофія, відшарування сітківки, а також при ускладненнях зі сторони очей при цукровому діабеті), травми очей. Операції з приводу катаракти – заміна помутнілого кришталику хворого на штучний, залишається однією з самих поширених, які стали для нас вже рутинними щоденними втручаннями та, завдяки сучасному поколінню хірургічних систем, високій кваліфікації наших хірургів, зір у пацієнтів швидко відновлюється. В офтальмології до захворювань сітківки та скловидного тіла особливе відношення, зважаючи на складність лікування та різноманіття причин розвитку патології, сітківка являється основою зорового апарату людини, її ушкодження може привести до незворотної сліпоти, скловидне тіло представляє собою прозоре середовище, що забезпечує безперешкодний доступ відображених від предметів промінів світла до сітківки , що дуже важливо для якості зору. В сучасний період саме хірургічне лікування сітківки, скловидного тіла визнається найбільш ефективним, операції на задньому відрізку ока, так ще називають вітреоретинальну хірургію, це саме сучасне направлення в офтальмології, вона займається хірургічними втручаннями на сітківці та скловидному тілі, головною метою вітреоретинальної операції являється як можна повне відновлення нормальних анатомічних параметрів ока та попередження втрати зорових функцій внаслідок патології сітківки за допомогою мініінвазивних технологій. Такі операції проводяться при захворюваннях макулярної ділянки (області, яка відповідає за центральний зір), відшаруваннях сітківки, діабетичній ретинопатії, наслідках травм, дистрофічних та багатьох інших захворювань очей, до патології сітківки відносяться також гострі порушення кровообігу судин сітківки, які потребують невідкладної допомоги.
В списку захворювань, які загрожують людині сліпотою, лідером є глаукома. Глаукома – загальний термін, під яким розуміють пошкодження (атрофія) зорового нерва при підвищеному, а можливо і нормальному внутриочному тиску. Глаукома – захворювання, яке виникає в основному, в осіб похилого віку. В нашій області хворіють на глаукому більше 8000 осіб, але це тільки виявлені, діагностовано випадки. А скільки їх насправді, ніхто не знає. Чому це так? Половина всіх хворих на глаукому навіть не підозрюють, що мають цю страшну недугу, а дізнаються занадто пізно, коли вже більша частина зорового нерва атрофована, відмерла. Так трапляється, тому що в більшості випадків перебіг хвороби безсимптомний. Без лікування глаукома швидко прогресує і закінчується сліпотою.
Підтвердженням цього є сумна статистика – майже 10% пацієнтів вже при першому зверненні мають термінальну (останню) стадію глаукоми, тобто сліпі повністю та незворотньо на один, а то й обидва ока і тільки вчасне звернення до спеціаліста допоможе запобігти слiпотi. При ранньому встановлені діагнозу, індивідуально підібраному лікуванні (за допомогою крапель, лазерні методики, мікрохірургічне втручання) та якісному контролю за хворобою ми можемо уповільнити прогресування глаукоми, що означає – зберегти зір до кінця життя .
Сучасне високотехнологічне обладнання для діагностики та проведення оперативних втручань дає можливість виявити проблему на ранній стадії, попередити ускладнення, відновити зір при своєчасному зверненні.