Сьогодні вперше відзначають Всесвітній день азбуки Брайля
4 січня відзначається Всесвітній день азбуки Брайля з метою підвищення обізнаності про значення азбуки для реалізації прав сліпих і слабозрячих людей, який був заснований резолюцією Генеральної Асамблеї ООН у 2019 році
Відповідно до Конвенції про права інвалідів азбука Брайля є засобом спілкування сліпих і відіграє найважливішу роль в їхній освіті, доступі до інформації та реалізації права на свободу вираження поглядів та переконань.
Луї Брайль народився на початку 19 століття у Франції в родині шорника. Нещасний випадок привів до того, що в п’ять років хлопчик осліп. На щастя, його батьки доклали величезних зусиль до того, щоб дитина отримала освіту. Він відвідував школу для сліпих дітей і навчався там по існуючому тоді рельєфно-лінійному шрифті В.Гаюі.У 1824 році Луї Брайль створює альтернативний варіант азбуки для сліпих людей. В основі цієї абетки лежав тактильний рельєфно-крапковий шрифт. Він представляв собою систему кодування букв і цифр за допомогою певних комбінацій опуклих точок. Шрифт, винайдений Луї Брайлем виявився дуже зручний, незважаючи на те, що перша його оцінка лікарями була негативною. Винахід отримав широке поширення у всьому світі, він використовується в тифлопедагогіці і в даний час.До кінця 20 століття шрифт Брайля починає використовуватися і в комп’ютерній техніці, де з’являється Дисплей Брайля – пристрій виведення для відображення текстової інформації шрифтом Брайля. Згодом азбука Брайля була пристосована для багатьох мов світу.Винахід Луї Брайля в справі надання допомоги сліпим і людям зі слабким зором було достойно оцінено ООН – День народження знаменитого тифлопедагога ліг в основу при встановлені пам’ятної дати. У 2019 році 4 січня виповнилося 210 років від Дня його народження.Забезпечення рівності в правах відіграє для людей з обмеженими можливостями величезну роль, і азбука Брайля в цьому напрямку стала одним з найважливіших винаходів і інструментів, що дозволяють реалізовувати людям право на спілкування, свободу вираження своїх думок і поглядів, переконань, а також дають можливість доступу до творів світової культури і наукових знань, допомагають долати соціальні бар’єри на шляху до розвитку.