8-15 червня – Всесвітній тиждень серцевого ритму
Завідувач кардіологічного відділення КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР РОЗИНКА ОКСАНА ВОЛОДИМИРІВНА – лікар-кардіолог вищої категорії розповідає про причини виникнення аритмії, сучасні методи діагностики та профілактики порушень серцевого ритму.
Порушення серцевого ритму є одним з найбільш поширених патологічних станів серцево-судинної системи. Аритмія виникає як ускладнення артеріальної гіпертензії, ішемічної хвороби серця, цукрового діабету, захворювань щитовидної залози, стресів, надмірного вживання алкоголю, внаслідок порушення мозкового кровообігу.
Які причини виникнення аритмії?
Причини бувають найрізноманітнішими, найчастіше це:
- фізичне, розумове, емоційне перенавантаження;
- інфекційні захворювання(тонзиліти,міокардит та ін.);
- підвищена температура тіла;
- анемія;
- понижений чи підвищений артеріальний тиск;
- ендокринні захворювання;
- ішемічна хвороба серця і серцева недостатність;
- тромбоемболія легеневої артерії;
- набуті чи вроджені вади серця;
- надмірне вживання кофеїну, алкоголю, наркотичних речовин;
- знижений чи підвищений рівень калію чи магнію в крові.
Діагностика аритмії.
Основним методом діагностики роботи серця є електрокардіограма (ЕКГ) та Холтер ЕКГ(цей метод дослідження дозволяє реєструвати ЕКГ на протязі доби, а іноді і декілька діб).
Як допоміжні методи використовуються:
- Ехокардіографія (ультразвукове дослідження, яке дозволяє визначити розміри стінок та камер серця, наявність гіпокінезів, акінезів ЛШ, клапанних вад);
- Черезстравохідна ЕхоКС;
- Магнітно-резонансна томографія серця та інші.
Діагностика аритмії включає:
- збір анамнезу захворювання (визначення походження симптомів);
- об’єктивний огляд шкіри та слизових, пальпація щитовидної залози;
- аускультації легень та серця;
- вимірювання артеріального тиску на двох руках;
- зняття ЕКГ, Холтер ЕКГ для верифікації виду аритмії;
- проведення УЗД серця;Черезстравохідна ЕхоКС
- УЗД щитовидної залози;
- призначення необхідних аналізів.
Профілактика розвитку серцево-судинних захворювань.
Нездоровий спосіб життя, який сприяє розвитку серцево-судинних захворювань, найчастіше формується в дитячому і підлітковому віці, тому профілактику слід починати з самого дитинства. В сучасному суспільстві необхідно розвивати культуру здоров’я, яка включає регулярне медичне спостереження для раннього виявлення захворювань та факторів ризику їх розвитку, навички боротьби зі стресом, прийоми збереження здоров’я в умовах агресивного довкілля і погіршення екологічної ситуації. За даними Всесвітньої федерації серця, 80% випадкам передчасної смерті від інфарктів та інсультів можна запобігти, якщо вести здоровий спосіб життя, відмовитись від вживання тютюну, контролювати харчування і фізичну активність, масу тіла.
Причиною порушень ритму є не тільки серце, але і захворювання щитоподібної залози, шлунково-кишкового тракту.
Порушення серцевого ритму можуть призводить до розвитку гострої чи хронічної серцевої недостатності, до розвитку інсульту, інфаркту, тромбоемболії легеневої артерії та ін.
Тому дане питання є на сьогодні надзвичайно актуальним та потребує ранньої діагностики та адекватного лікування.
Первинна профілактика проводиться на рівні первинної медичної допомоги, а хворих, які потребують дообстеження та висококваліфікованого лікування, скеровують в заклади третинного рівня, зокрема в КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР. Тут проводять сучасні діагностичні обстеження, котрі дозволяють своєчасно діагностувати аритмію – ХМ ЕКГ, ЕхоКС, Черезстравохідну ЕхоКС. Також здійснюється підбір медикаментозної терапії.
Треба пам’ятати, що наше здоров’я в наших руках. Щорічне профілактичне обстеження у сімейного лікаря, куди відноситься і ЕКГ, може захистити від небезпечних порушень ритму, виявити захворювання на початковому етапі.
Бережіть себе і своє серце!