Порушення мовлення – які вони бувають
Варто пам’ятати, що мовлення – це основа людського розуму, від якого залежить засвоєння інформації, налагодження соціальних контактів. Найбільш часто мовні розлади проявляються в дитячому віці.
Мова є засобом спілкування, а мовлення — процесом спілкування.
При деяких захворюваннях, наприклад, порушенні мозкового кровообігу (інсульту) часто постерігаються порушення мовлення. В залежності від локалізації інсульту уражаються ті чи інші функції організму, згідно зі статистичними даними, близько 25% пацієнтів що перенесли інсульт, страждають тим чи іншим ступенем порушення мовлення. Відновлення порушення мовлення при інсульті відбувається набагато повільніше, ніж при рухових розладах.
Більшість порушень у мовленні можна виправити за умови вчасного звернення до логопеда. Відповідно до особливостей порушення для кожної форми нині розроблено специфічні методи і прийоми корекційно-логопедичної роботи.
Види порушення мови при інсульті:
- Моторна афазія. Характеризується труднощами або неможливістю формулювання пацієнтами своїх думок словами. Такі хворі дізнаються своє оточення, всі розуміють, але не можуть вимовити пов’язану мову;
- Сенсорна афазія. Ситуація з точністю до навпаки. Хворі можуть вимовляти пов’язану мова, проте не розуміють її значення. Також вони не знатимуть і не розуміють своїх близьких;
- Семантична афазія. Люди, що перенесли інсульт, здатні розуміти і відтворювати тільки прості слова і пропозиції. Сенс довгих речень у них втрачається;
- Амнестическая афазія. У даному випадку хворі впізнають своїх близьких, можуть формулювати слова і пропозиції, але виникають труднощі з підбором потрібних слів для вираження своїх думок (не можуть пригадати назву предметів, імена людей і т.п.);
- Тотальна (глобальна) афазія. Найгірший варіант. Характеризується ураженням декількох ділянок головного мозку. Хворі не розуміють мову і не здатні її відтворити;
- Дизартрія. В деяких випадках мовлення стає невиразним, змазаним, образний «діагностичний симптом» дизартрії: «Говорить, як з кашею в роті», іноді це супроводжується порушенням ковтання.
При будь-якому з перерахованих вище видів порушень мовлення необхідна підтримка і допомога рідних в процесі реабілітації пацієнта.
Своєчасна діагностика відхилень патології мовлення спеціалістом-логопедом КНП «Чернігівська обласна лікарня» відділення «Фізичних методів лікування, медичної реабілітації та паліативної допомоги» та грамотна корекційна робота у подоланні проблеми, дозволить уникнути небажаних наслідків.
З людиною, що перенесла інсульт, обов’язково потрібно розмовляти, стимулювати його до самостійної вимови звуків, слів і речень. Обов’язково потрібно виконувати вправи, спрямовані на тренування мовного апарату і стимулювання нервових закінчень до відновлення втрачених функцій, дуже важливо розпочати лікування якомога раніше
Основним принципом тут є поступовий перехід від простих вправ до більш складних. При цьому, обов’язково враховується вид мовних порушень у пацієнта. Дуже хороші результати дає прослуховування хворою людиною улюбленої музики і поступові спроби підспівувати улюбленому виконавцю. Дана терапія ефективна не тільки для відновлення втрачених мовних функцій, але і для поліпшення психологічного стану хворого.
Крім того, одним з найважливіших моментів у відновленні пацієнта після інсульту є підтримка близьких, їх терпіння, настрій на позитивний результат. Спілкуйтеся з близькими, знаходьте час і докладайте максимум зусиль, щоб спільно подолати проблему. Обов’язково потрібно хвалити пацієнта який переніс інсульт навіть за маленькі успіхи! Це дуже важливо в процесі реабілітації і відновлення мовлення після інсульту.
Не сподівайтесь, що хвороба пройде сама. Мотивуйте людину, хваліть, допомагайте, якщо щось не виходить. І ви неодмінно побачите результат.
Здоров’я вам і вашим близьким!