12 листопада – Всесвітній день боротьби з пневмонією

12 листопада – Всесвітній день боротьби з пневмонією, міжнародний медичний день, який був вперше проведений у листопаді 2009 року.
Мета цього дня — активізація боротьби з пневмонією за допомогою комплексу заходів щодо профілактики та лікування цього захворювання, поширення знань про пневмонію.
За рівнем захворюваності та смертності пневмонія посідає провідне місце в структурі хвороб людини. Особливо великий тягар відзначається серед дітей до 5 років та осіб віком понад 65 років. При цьому пневмонія в людей похилого віку набуде додаткового значення у зв’язку з тим, що до 2050 р. 20 % населення світу (приблизно 2,5 млрд) досягне віку ≥ 65 р.
В Європі на пневмонію в середньому хворіють 15 осіб на 1000 населення, в Україні на пневмонію хворіють щороку від 400 до 500 випадків на 100 тис. дорослого населення, 3% помирає від цього захворювання. Пневмонія стала особливо актуальною проблемою під час пандемії коронавірусної інфекції.
Загальні витрати на лікування хворих із пневмонією становлять понад 10 млрд. доларів США.
У сучасній медицині існує безліч не до кінця вирішених проблем, до яких, безперечно, належить і пневмонія, що залишається важливою медико-соціальною проблемою.
Не дивлячись на значні успіхи досягнуті людством у діагностиці та лікуванні пневмонії, це захворювання продовжує розглядатись як стан, що загрожує життю хворого і є головною причиною смерті від інфекційних хвороб.
Лікування пацієнтів із пневмонією залишається складною й поки що остаточно не вирішеною проблемою в усьому світі. Це зумовлено багатьма чинниками, серед яких провідне місце посідає зростання стійкості збудників до протимікробних препаратів, які є основою терапії цього контингенту хворих. Зростання резистентності ключових патогенів пневмонії до даної групи лікарських засобів розглядається натепер як глобальна екологічна катастрофа, боротьба з якою потребує зусиль усього суспільства, а не лише медичних працівників. Тому дуже важливими на сьогодні залишаються методи профілактики цього захворювання, які включають в себе 3 напрямки:
- Відмова від паління – Тютюнопаління підвищує ризик розвитку багатьох гострих і хронічних захворювань легень, зокрема пневмонії. Відмова від куріння має позитивне значення як для самого курця, так і для суспільства загалом.
- Імунізація проти Hib-інфекції, пневмококової інфекції, кору та кашлюку є найбільш ефективним способом профілактики пневмонії. Важливе значення для підвищення захисних сил організму дитини та запобігання пневмонії і скорочення тривалості хвороби має адекватне харчування, починаючи з виключно грудного вигодовування протягом перших 6 місяців життя.
- Щеплення від коронавірусної інфекції (COVID-19) та проти грипу – безумовно, що це є одним з важливим напрямків профілактики пневмонії.
Кожен заслуговує бути здоровим! Бережіть себе у цей непростий час!