6 березня – Всесвітній день боротьби з глаукомою
ЗІР при ГЛАУКОМІ!
Глаукома вважається однією із самих підступних хвороб, що приводить до слабозорості у світі!
Це хронічне захворювання, коли спостерігається пошкодження зорового нерву з виникненням відповідних дефектів поля зору, зниженням гостроти зору, зазвичай, супроводжується підвищеним внутрішньоочним тиском. Підступність даного захворювання – великий відсоток безсимптомного перебігу на початкових стадіях, тобто людина може не помічати початку захворювання. Війна вносить свої корективи як в особливості прояву цієї недуги так і в особливостях проведення лікування на різних її етапах. Тисячі пацієнтів, нажаль, не мали змоги спілкуватися з лікарем для проведення контролю за своїми зоровими функціями, проводили багато часу для захисту свого життя в підвалах, періодами були відсутні ліки для постійного закрапування і глаукома стала більш агресивною! Сьогодення показує – частіше звертаються до нас пацієнти з вперше виявленою хворобою, але вже в занедбаному стані.
Що ВАЖЛИВО! Зверніть увагу!
Скарги на затуманеність зору, особливо вранці (причина – частіше підвищується тиск вранці), райдужні кола навколо джерела світла, звуження поля зору. При високому очному тиску можуть бути біль в оці та головний біль, почервоніння очей, особливо такі скарги характерні при закритокутовій глаукомі.
Існують фактори ризику:
- Вік.
- Підвищений внутрішньоочний тиск, вимірюється обов»язково з 40років, 1 раз в 3 роки. Якщо є ризик спадковості – з 35 років та щорічно.
- Спадковість. Якщо хтось у родині хворів глаукомою, то у вас також є великий ризик захворіти.
- Короткозорість, далекозорість.
- Загальні захворювання (гіпертонія, гіпотонія, цукровий діабет).
Глаукома є найпоширенішою патологією з приводу якої звертаються пацієнти до лікарів-офтальмологів Чернігівської обласної лікарні. Єдиним вірним способом в діагностиці глаукоми є повний комплекс обстеження, який проводиться у відділенні мікрохірургії ока, що важливо не тільки для ранньої діагностики патології так і при подальшому нагляді за зоровими функціями:
- Визначається гострота зору.
- Вимірюється поле зору – проводиться комп’ютерна статична автоматична периметрія, особливо це актуально при ранній діагностиці глаукоми.
- Визначається внутрішньоочний тиск (сучасні апарати, які дають не тільки показники тиску, а й товщину рогівки, що важливо при оцінюванні величини тиску).
- Біомікроскопія структур ока.
- Проводиться пахіметрія (вимір товщини рогівки).
- Гоніоскопія (огляд кута передньої камери).
- Проведення оптичної когерентної томографії, ОСТ-ангіографії (сучасний метод обстеження, що дозволяє побачити патологію задовго до появи перших симптомів, зробити прогноз перебігу захворювання та вибір найбільш ефективного методу лікування.
- Ультразвукова біометрія ока.
Проведена сучасна діагностика дозволяє встановити діагноз вчасно та призначити відповідне лікування, яке являється індивідуальним для кожного пацієнта!
Відділення мікрохірургії ока Чернігівської обласної лікарні має найновітніше діагностичне обладнання і світовий досвід лікування глаукоми будь-яким способом – від медикаментозного до лазерного/хірургічного.
На первинному етапі при глаукомі підбираються місцево краплі різної направленості, певного режиму крапання з метою зниження очного тиску, щоб запобігти або уповільнити пошкодження зорового нерва, лазерні методики, але інколи з перших моментів огляду видно, що допоможе тільки хірургічне втручання.
Лазерні методики набули велику популярність за останній час, існує декілька направлень для лікування глаукоми, вони сприяють відтоку водянистої рідини з ока, ці процедури зазвичай виконуються амбулаторно:
· Трабекулопластика – призначена для людей з відкритокутовою глаукомою, і її можна використовувати замість або на додаток до ліків, лазер використовується , щоб покращити роботу кута дренажу, таким чином рідина витікає належним чином і очний тиск знижується.
· Іридотомія – для пацієнтів із закритокутовою глаукомою. Офтальмолог використовує лазер, щоб створити крихітний отвір у райдужній оболонці, який допомагає рідині текти до дренажного кута.
· Циклофотокоагуляція – це популярний метод, що дозволяє лікувати глаукому на термінальній стадії, спрямоване на циліарне тіло для зменшення утворення водянистої вологи.
Операції при глаукомі включають делікатну мікроскопічну непроникаючу або інцизійну трабекулектомію, кожен тип хірургічного втручання глаукоми має своє унікальне застосування, важливо зазначити, що хірургічне втручання має дуже високі показники успіху в суттєвому уповільненні прогресування глаукоми.
Офтальмологи рекомендують!
Якщо у Вас глаукома:
- Дотримуватися режиму лікування, який призначив окуліст та графіку відвідувань лікаря.
- Не займатися самолікуванням!
- Повноцінний сон та відпочинок не менше 8 годин на добу.
- Застосування нетрадиційного лікування і відмова від основного (призначеного офтальмологом) завдасть непоправної шкоди Вашому здоров’ю.
- Робіть перерву на 15-20 хвилин при напруженному зоровому навантаженні.
- Читати та дивіться телевізор при хорошому освітленні. Користуйтеся окулярами своєчасно (за віком) – зіниця при достатньому освітленні звужується, що покращує відток рідини з ока.
- Не пийте за раз велику кількість рідини, краще – незначними ковтками.
- Не носіть одяг з дуже затягнутим комірцем.
- Слід уникати таких положень тіла, за яких відбувається приплив крові до голови (не рекомендують довго працювати в нахилі, митися в гарячій лазні, переносити важкі предмети, тощо). Якщо ви любите працювати в городі, то краще це робити не в постійній позі головою вниз, а,наприклад, сидячи на низькому стільчику, покривайте голову від сонця.
- Ігноруйте поради друзів та знайомих, у боротьбі з глаукомою Ваш єдиний порадник – лікар-фахівець.
- Негайно перестаньте вживати алкоголь навіть у найменших дозах.
- Припиніть курити. Глаукома і тютюнопаління – несумісні.
Шановні пацієнти!
Приділить увагу СВОЇМ очам – профілактичний огляд (не тільки вимірювання внутрішньоочного тиску) один раз на 3роки, якщо Ви в групі ризику, то один раз на рік, або звертатися негайно при певних скаргах.
Для екстрених випадків відділення мікрохірургії ока працює цілодобово, для планової консультації – за направленням сімейного лікаря.
Бажаємо Вам бачити світ яскравим та сонячним!
Завідувач відділенням мікрохірургії ока
Чернігівської обласної лікарні Биховець І.І.