11 жовтня – Всесвітній день боротьби з ожирінням
На жаль, ожиріння дуже поширене в наші дні. Насамперед, це пов’язано зі зміною життя сучасної людини – люди все менше рухаються, їх робота частіше за все не пов’язана з фізичною активністю, а харчування не збалансовано.
Жінки стикаються з такою проблемою як надмірна вага в два рази частіше за чоловіків. За результатами досліджень, в нашій країні приблизно 25% населення від 25 до 45 років хочуть позбутися зайвої ваги. Поширеність ожиріння в інших країнах: США – 61% населення, Великобританія – 51%, Німеччина – 50%.
Крім погрішностей у харчуванні та малорухливого способу життя, причинами ожиріння можуть бути порушення роботи органів ендокринної системи, захворювання гіпоталамуса (викликані пошкодженням або новоутворенням) або генетичні захворювання.
Що таке ожиріння, діагностика, лікування та профілактика захворювання розповідає ЧЕРВ’ЯКОВА ЛЮБОВ ІВАНІВНА – Експерт Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА з « Ендокринології», завідувач ендокринологічного відділення Чернігівської обласної лікарні, лікар Вищої категорії з «Ендокринології».
Симптоми ожиріння виявити дуже просто, для цього існують спеціальні розрахунки, засновані на антропометричних показниках. Найчастіше для діагностики ожиріння використовують ІМТ. Згідно з даними ВООЗ, турбуватися слід вже при показнику індексу вище 25 кг/м.кв.
Згідно класифікації за ІМТ розрізняють такі ступені ожиріння:
- надмірна вага або предожиріння – ІМТ вище 25;
- I ступінь ожиріння – ІМТ вище 30;
- II ступінь ожиріння – ІМТ вище 35;
- III ступінь ожиріння – ІМТ дорівнює 40 або вище.
Надмірна вага – це величезна проблема не тільки для людей, страждаючих ожирінням, але і для лікарів усіх спеціальностей, адже повні люди входять в групу підвищеного ризику по безлічі захворювань. Перше місце серед них займають хвороби серцево-судинної системи, цукровий діабет, онкозахворювання.
Лікування ожиріння:
- Основний спосіб лікування ожиріння – дотримання суворої дієти яка передбачає обмеження вуглеводів і жирів. В раціон хворого вводяться також фрукти і овочі, обмежується застосування кухонної солі, виключаються азотисті речовини і приправи, які можуть спровокувати підвищення апетиту. Тільки постійне (протягом місяців і навіть років) дотримання суворої дієти може гарантувати поступове й безпечне зниження маси тіла.
- Велике значення мають режим фізичних навантажень, лікувальна фізкультура, руховий режим.
- За призначенням лікаря застосовують лікарські препарати, які знижують апетит.
- При неефективності дієти та лікарських препаратів, у випадку край вираженого ожиріння, застосовують оперативне лікування ожиріння (видалення зайвої жирової тканини та/або усунення звисаючого живота). Основним показанням до хірургічного лікування є III-IV ступінь ожиріння, особливо за наявності супутніх захворювань і високого ризику розвитку ускладнень.
Організація раціонального харчування в усіх вікових групах і руховий режим відіграють провідну роль у профілактиці ожиріння.
Якщо у Вас виникли проблеми із зайвою вагою пропонуємо звернутися за рекомендаціями до лікаря-ендокринолога в поліклінічне консультативно-діагностичне відділення Чернігівської обласної лікарні, якщо індивідуальні зусилля були малоефективні. Пацієнти з ожирінням мають можливість отримати консультацію висококваліфікованих лікарів-ендокринологів, щодо діагностики та лікування ожиріння, та при потребі – призначення лікарських препаратів, які зареєстровані в Україні. Спеціаліст повинен отримати вичерпну інформацію про стан здоров’я пацієнта, визначити ступінь ожиріння, і лише потім призначити лікування. Також, при наявності показань, хворий може бути госпіталізований в ендокринологічне відділення для стаціонарного лікування. Для того щоб лікувати ожиріння, лікарю недостатньо виключно антропометричних вимірювань та збору анамнезу. Йому будуть потрібні дані лабораторної діагностики.
У випадку ожиріння крайнього ступеня вираженості, в хірургічному відділенні обласної лікарні, після попереднього огляду ендокринолога та хірурга, досвідченими фахівцями проводиться оперативне лікування.