12 жовтня – Всесвітній день боротьби з артритом
12 жовтня згідно з рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) щорічно відзначається Всесвітній день боротьби з артритом (World Arthritis Day).
Мета цього дня – привернути увагу громадськості до проблем ревматологічних захворювань, нагадати про важливість профілактики та ранньої діагностики цього поширеного захворювання.
Артрит – загальний термін, який охоплює широкий спектр запальних захворювань суглобів. Він може виникнути як самостійна хвороба, так і як прояв іншої патології. Найчастіше артрит діагностується у працездатних жінок та чоловіків у віці 30-50 років. У жіночої частини населення артрит зустрічається в 5 разів частіше. Без належного лікування артрит може прогресувати і навіть призвести до інвалідності. Тому важливо вчасно розпізнати хворобу та розпочати лікування.
При появі наступних симптомів необхідно звернутись до лікаря для огляду і своєчасного обстеження:
- біль, надмірна чутливість та скутість в суглобах;
- почервоніння та набряк навколо суглобів;
- обмеження руху суглобу;
- підвищення температури шкіри над суглобом;
- слабкість і біль в м’язах.
Артрит може бути самостійним захворюванням або ж проявом (симптомом) багатьох інших станів та недугів. До розвитку артриту можуть призводити механічні травми, сидячий спосіб життя, неправильне харчування, спадковість, ожиріння, системні аутоімунні захворювання (ревматоїдний поліартрит, псоріатичний артрит, системний червоний вовчак, тощо); захворювання обміну речовин (подагричний артрит); інфекційні чинники (грип, хвороба Лайма, реактивні артрити); пухлини (мієломна хвороба, саркома).
Рання діагностика і своєчасне лікування здатні запобігти тяжким наслідкам для хворого.
Важливо враховувати, що процес лікування артриту є трудомістким і непростим. Основним завданням при лікуванні артриту вважається скорочення проявів хвороби, відновлення обмінних процесів в суглобі. Також слід всі зусилля направити на те, щоб зберегти функцію суглобів, уражених артритом. При лікуванні хвороби застосовуються фармакологічні, нефармакологічні і хірургічні методи лікування.
Велике значення в процесі лікування артриту за допомогою фармакологічних засобів мають препарати, які не тільки знеболюють, але й уповільнюють патологічні процеси в суглобах.
В якості нефармакологічних методів лікування застосовується використання спеціального ортопедичного взуття, наколінників, супінаторів, користування тростиною під час ходьби, фізіотерапевтичне лікування.
Хворому рекомендується максимально зменшити навантаження на запалені суглоби, нормалізація ваги тіла, регулярні заняття лікувальною фізкультурою, щоденна помірна фізична активність.
Важливим кроком при лікуванні артриту є і боротьба зі шкідливими звичками. Так, хворому артритом слід кинути курити, не зловживати кавою, дотримуватись принципів правильного харчування.
Дотримуючись заходів профілактики можна запобігти розвитку патології і зберегти наші суглоби для активного руху та щасливого довголіття!
В разі виникнення ознак артриту – слід звернутись до лікаря-ревматолога для призначення необхідного дообстеження, уточнення діагнозу і своєчасного призначення лікування.
Лікар-ревматолог веде прийом пацієнтів у поліклінічному консультативно-діагностичному відділенні КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР щоденно з електронним направленням від сімейного лікаря.
В разі потреби пацієнт може бути обстежений амбулаторно або скерований на стаціонарне обстеження та лікування в ревматологічне відділення нашої лікарні.