14 жовтня – Всесвітній день хоспісів та паліативної допомоги. Не залишайте тих, хто страждає.
Всесвітній День хоспісної і паліативної допомоги проводиться щорічно в другу суботу жовтня. Організатором Всесвітнього Дня хоспісної та паліативної допомоги є Світовий Альянс паліативної допомоги, куди входять національні та регіональні організації, які підтримують розвиток хоспісної та паліативної допомоги у всьому світі.
Його цілі полягають насамперед у тому, щоб підвищити поінформованість, увагу та підтримку суспільства до медичних та соціальних проблем людей, які мають невиліковні хвороби.
Національна служба здоров’я України роз’яснює: паліативна допомога – це не просто знеболення, а повноцінний вид медичної допомоги, який включає спостереження за пацієнтом, турботу про його психологічний стан, правильне харчування, необхідні аналізи, обстеження та реабілітацію.
Хоспіс є однією з форм паліативної допомоги – медичний заклад, в якому перебувають тяжкохворі з прогнозованим летальним наслідком. Філософія хоспісу стверджує, що хоспіс – це не «будинок смерті», а «будинок життя».
За різними даними, щороку в Україні від 340 до 450 тисяч осіб потребують паліативної допомоги, і з початком повномасштабної війни ситуація лише погіршується.
Наразі, за класифікацією Міжнародного альянсу паліативної допомоги, Україна належить до групи країн з «несистемним забезпеченням паліативної допомоги» через брак підтримки паліативного руху, недостатність морфіну для пацієнтів, які потребують знеболення і низької кількості хоспісних і паліативних центрів.
В КНП «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради з квітня 2020 року розпочало роботу нове відділення «Фізичних методів лікування, медичної реабілітації та паліативної допомоги», однією з цілей якого, є відновлення функціональних можливостей у пацієнтів з ураженням нервової системи та опорно-рухового апарату – розповів завідувач відділення СЕРГЄЄВ СЕРГІЙ, лікар вищої категорії з «Неврології» та лікар з «Фізичної та реабілітаційної медицини».
Наше відділення є установою, призначеною для госпіталізації хворих, у т.ч. з невиліковною патологією, з метою забезпечення паліативного (симптоматичного) лікування. У хворих з патологією суглобів, важкими неврологічними та нейрохірургічними хворобами, у т.ч. що перенесли інсульт, з’явилась можливість отримати медичну реабілітацію в нашому відділенні, яку проводять висококваліфіковані фахівці – лікар-невролог, реабілітолог, рефлексотерапевт, фахівець з фізичної реабілітації, лікар з лікувальної фізкультури (ЛФК), логопед, психолог, ерготерапевт, психотерапевт.
Паліативна допомога охоплює широкий спектр послуг, що надаються цілим рядом фахівців, у тому числі лікарями, медсестрами, працівниками допоміжних служб, фізіотерапевтами, участь кожного з яких важлива для забезпечення інтересів пацієнтів і членів їх сімей.
Сучасне цивілізоване суспільство обов’язково має подбати про те, щоб невиліковно хворі пацієнти отримували належну допомогу і підтримку в найважчий період свого життя.
Кваліфікована паліативна допомога, соціальна, медична та психологічна підтримка в термінальній стадії хвороби хворим надається у відділенні «Фізичних методів лікування, медичної реабілітації та паліативної допомоги» Чернігівської обласної лікарні, за адресою: м.Чернігів, вул. Волковича, 25.
Лікарі відділення пройшли навчання з курсу «Фізична та реабілітаційна медицина», мають опит з надання кваліфікованої паліативної допомоги.
Технічна база відділення складається з необхідної апаратури для зняття болю, спастичності, покращення церебральної гемодинаміки, надання розсмоктуючої дії в зоні ураження.
Пацієнттам відділення забезпечені комфортні умови перебування в лікарні:
- Функціональні ліжка з протипролежневими матрацами;
- Монітор пацієнта;
- Крісло-туалет;
- Інвалідні візки;
- Ходунки та інше.
Паліативна допомога не повинна розглядатися як комплекс заходів, який можливо виконати лише у спеціалізованій лікарні (хоспісі). Насправді, послуги паліативної допомоги можливо надавати в різний спосіб, навіть за умови обмежених ресурсів, на рівні будь-якого медичного закладу, а також у пацієнта вдома.
Кращий клінічний результат досягається, якщо пацієнти та особи, які за ними доглядають, члени сім’ї, медичні сестри залучаються до процесу ранньої реабілітації.
Акцентую увагу про важливість надання кваліфікованої допомоги невиліковно хворим та її колосальну соціальну значимість. Лікарі нашого відділення дбають про те, щоб невиліковні хворі отримали якісний і належний догляд.