Всесвітній тиждень інсульту з 28 жовтня по 3 листопада
Україна посідає одне з перших місць у Європі за показниками цереброваскулярної захворюваності та смертності від інсульту, що створює велике навантаження на систему охорони здоров’я, соціального забезпечення, економіку та все суспільство. В Україні, згідно з офіційною статистикою, цереброваскулярні захворювання є другою за поширеністю причиною смертності (100-110 тис. смертей, близько 14% від всіх померлих), щороку стається 120-130 тис. інсультів (понад третина з них – у людей працездатного віку), 30-40% хворих на інсульт помирають впродовж перших 30 днів і до 50% – впродовж 1 року від початку захворювання, 20-40% хворих, що вижили, стають залежними від сторонньої допомоги (12,5% первинної інвалідності), і лише близько 10% повертаються до повноцінного життя.
Це пов’язано, передусім, з дуже низьким рівнем обізнаності населення щодо причин, симптомів (перших ознак) та наслідків інсульту, в той час, як це – життєво необхідні знання. Адже від того, як швидко та ефективно буде надана медична допомога людині з інсультом, залежить те, чи повернеться вона до повноцінного життя.
Інсульт: причини та види:
Інсульт — це гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає пошкодження частини головного мозку, коли судина, по якій кров’ю переноситься кисень і поживні речовини, блокується тромбом («бляшкою») або розривається. Коли це відбувається, частина мозку не може отримати з кров’ю постачання кисню та поживних речовин і як наслідок починається смерть його клітин. Інсульт може призвести до інвалідності та у деяких випадках – смерті та найчастіше є ускладненням гіпертонічної хвороби і розвивається на фоні різкого підвищення артеріального тиску.
Існують два різновиди інсульту:
- геморагічний, що спричинений розривом мозкової артерії;
- ішемічний, коли артерія, що постачає кров у мозок, закупорюється тромбом або спазмується.
Основними причинами інсульту є:
- високий артеріальний тиск;
- високий рівень холестерину;
- порушення серцевого ритму;
- надлишкова вага;
- цукровий діабет;
- надмірні стреси;
- вживання алкоголю та паління.
За якими ознаками можна запідозрити інсульт у людини поруч або у себе?
Розвиток інсульту можуть супроводжувати симптоми, що виникають раптово.
Запам’ятати їх можна у можна за абревіатурою МОЗОК-Час.
- М (Мовлення) – попросіть людину повторити за вами просте речення та виконати просту команду. При інсульті вимова буде нерозбірливою, плутаною або людина не буде розуміти команду, яку ви попросили її виконати.
- О (Обличчя) – коли одна сторона обличчя зазнає візуальних змін (наприклад, обвисає). Попросіть людину посміхнутися. Якщо у неї інсульт, вона не зможе цього зробити або посмішка буде несиметричною.
- З (Запаморочення) – поява скарги на раптове головокружіння, хиткість ходи, втрату рівноваги, координації рухів у руці або нозі.
- О (Очі) – у людини раптово порушився зір одним або двома очима, наприклад, зʼявилось двоїння при погляді на предмети.
- К (Кінцівки) – слабкість або оніміння, неможливість підняти і утримувати обидві руки або обидві ноги одночасно, кінцівки з однієї сторони стають слабкішими, можуть падати, як пліть.
Час – якщо ви помітили один із цих симптомів, терміново викликайте швидку.
Також інсульт може проявлятися сильним головним болем без причини, сонливістю, блювотою, нудотою. Такі ознаки можуть тривати лише кілька хвилин, потім зникати. Подібні короткотривалі сигнали відомі як транзиторні ішемічні атаки. Більшість людей ігнорує їх, адже вони швидко минають. Проте, вони сигналізують про загрозливий стан, який треба негайно діагностувати та лікувати. Звертайте на них увагу!
Найкращий спосіб знизити ризик виникнення інсульту – це профілактика.
- Щонайменше необхідно контролювати рівень артеріального тиску (для людей після 40 років цей ритуал повинен стати щоденним), рівні цукру і холестерину в крові.
- Якщо лікар призначив вам лікування діагностованого у вас захворювання, строго дотримуйтесь рекомендацій.
- Регулярно займатися фізкультурою або хоча б ходити якомога більше пішки (3000 кроків в день – достатня профілактика гіподинамії).
- Вживати достатню кількість рідини (пити потрібно чисту воду або несолодкий компот). Мінеральна вода затримує в організмі рідину і стимулює підвищення тиску.
- Дотримуйтеся здорового харчування: щодня їжте овочі і фрукти, обмежуйте споживання солі. Вживайте їжу з низьким вмістом трансжирів.
- Припинити куріння і надмірне вживання алкоголю.
Перше, що треба зробити при підозрі на інсульт – необхідно негайно звернутись за екстреною медичною допомогою, зателефонувати 103, адже вчасна допомога – основний шанс врятувати життя і здоров’я. Пацієнти з симптомами інсульту повинні бути без зволікання доставлені в найближчий заклад охорони здоров’я з інсультним відділенням, в якому виконується невідкладне спеціалізоване лікування.
Будьте уважні до себе та оточуючих, вчасно звертайтеся до лікаря та бережіть своє здоров’я!