Всесвітній день боротьби з інсультом
Інсульт залишається однією з провідних причин смерті і функціональної неспроможності (інвалідності) в Європі, а також саме і в Україні, і прогнози показують, що при використанні підходу «справи йдуть своєю чергою» тягар інсульту не зменшиться, ні в наступному десятилітті, ні після нього. Важливим фактором, який цьому сприяє, є те, що в Європі до 2030 року число людей віком 60 років і старше збільшиться, як очікується, на 23%.
У 2017 році Європейський альянс боротьби з інсультом (SAFE) спільно з Європейською організацією інсульту (ESO) приступив до всебічного огляду проблеми інсульту та надання допомоги при інсульті в Європі. Звіт «Тягар інсульту в Європі» (Burden of Stroke in Europe) виявив шокуючі відмінності між країнами і всередині країн на кожному етапі виконання плану організації допомоги при інсульті, при цьому постінсультна підтримка ігнорувалася в усіх країнах.
Звіт показав, що в період із 2015 по 2035 рік число випадків інсульту, як очікується, зросте на 34% через старіння населення, а у всій Європі число людей, які пережили інсульт, має збільшитися на один мільйон, досягнувши 4 631 050 осіб. Загальні витрати у зв’язку з інсультом, у сфері охорони здоров’я і не пов’язані з охороною здоров’я в ЄС, в 2015 році склали приблизно 45 млрд. євро, і вони будуть зростати.
Ось чому в травні 2017 року, після багатьох років співпраці, був прийнятий План дій боротьби з інсультом у Європі – SAFE та ESO офіційно домовилися про спільну роботу.
План дій боротьби з інсультом у Європі містить цілі для кожної зі сфер діяльності, – первинної профілактики, організації допомоги при інсульті, лікування при гострому інсульті, вторинної профілактики, реабілітації, оцінки результатів лікування і життя після інсульту.
Україна також приєдналася до Плану дій боротьби з інсультом у Європі на 2018-2030 роки та до проєктів, які пов’язані зі створенням ефективної служби боротьби з гострим мозковим інсультом та надання високоспеціалізованої медичної допомоги.
За даними ВООЗ, щорічно 15 млн людей у всьому світі переносять інсульт. З них 5 млн помирають, а ще 5 млн залишаються назавжди інвалідами, що лягає тягарем на родину та громаду.
Тягар інсульту лягає на всіх нас, але особливо на мільйони осіб, які пережили інсульт та на їх близьких, які щодня живуть із його наслідками.
На щастя, є переконливі докази того, що інсульт відноситься до хвороб, які надзвичайно піддатливі до запобігання, лікування і контролювання, й існує потенціал для різкого зменшення тягаря інсульту, у тому числі для істотного зменшення його довготривалих наслідків. Це потребує спільних дій медичних працівників, осіб, які пережили інсульт та їх близьких.
Якісна допомога при інсульті залежить від висококваліфікованого персоналу, що спеціалізується в області інсульту.
Допомога при гострому інсульті, кваліфікований сестринський догляд і реабілітація спеціалістами – все це ключові аспекти комплексного підходу в нашому закладі.
Надання допомоги в інсультному відділенні, яке укомплектовано мультидисциплінарною командою спеціалістів має вирішальне значення для зниження летальності та функціональної неспроможності в результаті інсульту.
Деякі втручання, такі як тромболізис, тромбектомія (механічне видалення тромбу)
можуть проводитися в гострому періоді. Відновлення кровотоку в головному мозку пацієнтів зменшує тривалу функціональну неспроможність і прискорює одужання.
Чим швидше хворий отримає лікування методами реканалізаційної терапії, тим краще буде результат. Тому скорочення часу, необхідного для отримання хворим лікування після надходження в лікарню, є життєво важливим.
Реабілітація включає фізичну реабілітацію, ерготерапію, лікування порушень мови та мовлення, також за участю психологів у міру необхідності.
Відновлення після інсульту може бути дуже довгим процесом – багато осіб, які пережили інсульт, описують поліпшення своєї мобільності або спілкування через місяці або навіть роки.
Доброю новиною є те, що інсульт є захворюванням, яке часто можна уникнути, або ж вилікувати та подолати.
Зараз, більш ніж коли-небудь, ми всі повинні працювати разом над тим, щоб досягти покращення, необхідного на кожному етапі надання високоспеціалізованої медичної допомоги при інсульті для мінімізації наслідків цього тягаря.
Будьте уважні до себе та оточуючих, вчасно звертайтеся до лікаря та бережіть своє здоров’я!