1 грудня світ відзначає день боротьби зі СНІДом та толерантності з ВІЛ-позитивними людьми
Всесвітній день боротьби зі СНІДом вперше відзначався 1988 року з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я, після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров’я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІД.
Головна мета Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом – звернути увагу суспільства на цю проблему.
Про ризики інфікування ВІЛ в Україні, тестування та лікування розповідає завідувач відокремленим структурним підрозділом «Центр протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та гепатитів» КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР.
Повномасштабна війна росії проти України може стати драйвером збільшення ризиків інфікування ВІЛ серед загального населення. Жінки, а особливо молоді дівчата є найбільш уразливими в надзвичайних ситуаціях, ризик інфікування ВІЛ під час війни зростає. Велика кількість травм, поранень, які супроводжуються масивними коровотечами, та потребують невідкладної домедичної допомоги. Ще один із характерних злочинів війни – сексуальне насильство, коли, нажаль, статевий акт незахищений та досить травматичний. Способи захиститися від ВІЛ є, вони доступні, безкоштовні, не потребують багато часу, а лише Вашого свідомого рішення.
За умови регулярного тестування на ВІЛ можна буде вчасно дізнатися про ВІЛ-позитивний статус та якомога раніше розпочати лікування – антиретровірусну терапію. А вона своєю чергою рятує життя.
У Чернігівській області, як і в України в цілому, проблема ВІЛ/СНІДУ залишається доволі складною. Станом на 01.10.2023 р. під медичним наглядом в області перебуває 4132 ВІЛ-інфікованих (поширеність ВІЛ-інфекції становить 435,3 на 100 тис.) Зареєстровано та взято під медичний нагляд 288 осіб, з них: 255 ВІЛ-інфікованих та 33 дитини, народжені від ВІЛ- позитивних матерів. Рівень захворюваності становить 30,3 на 100 тис.населення.
Серед ВІЛ- інфікованих, зареєстрованих протягом 9 міс. 2023 року, переважає вікова група 40-49 років (37,5%), особи вікової групи 30-39 років становлять 27,1%, особи віком старше 50 років становлять – 16%, вікової групи 20-29 років – 7,6%. У віковій групі 0-9 років – 11,8% ( з позитивним результатом 1 випадок – 0,3% від даної вікової категорії).
Однак, офіційна статистика відображає лише частину реальної кількості людей, які живуть з ВІЛ. Ми знаємо, що пересічний громадянин боїться пройти обстеження на ВІЛ. Адже більшість живе за стереотипами і вважають, що ВІЛ – це невиліковне захворювання, що ВІЛ – це вирок, що хвора людина стає ізольованою від світу. Так ось, потрібно розбити ці всі стереотипи. Сьогодні ВІЛ інфекція є хронічним захворюванням, яке не приводить до смерті. При умові своєчасного початку лікування антиретровірусними препаратами та неухильного виконання усіх вказівок лікаря, люди, що живуть з ВІЛ, можуть прожити довге і повноцінне життя, працювати, народжувати здорових дітей.
Важливо пам’ятати, що розповсюдження ВІЛ-інфекції стосується не тільки осіб, які вживають наркотики ін’єкційним шляхом чи представників нетрадиційної сексуальної орієнтації, а і звичайних людей, які практикують незахищені статеві контакти. Саме на цю групу осіб вміщено акцент щодо обстеження та виявлення нових випадків інфікування. Дуже важливо, щоб кожна людина пройшла обстеження на ВІЛ, та знала свій ВІЛ-статус. Саме це дає можливість вчасно виявити захворювання і вчасно розпочати лікування.
В області забезпечений широкий доступ населення до консультування та тестування на ВІЛ-інфекцію. Отримати консультацію та безоплатно обстежитись на ВІЛ можна у свого сімейного лікаря, а також в будь-якому лікувальному закладі.
Адреса відокремленого структурного підрозділу «Центр протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та гепатитів» КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР:
вул. Івана Мазепи, 3, м.Чернігів, тел. центру (0462) 64-01-20
При виявленні ВІЛ-інфекцій – не варто панікувати, відкладати вирішення своєї проблеми на завтра, а необхідно, як можна раніше, звернутися до фахівців.
ВІЛ-інфекція це поведінкова інфекція. Запорука успіху – відповідальне ставлення до свого здоров’я та здоров’я оточуючих.