Профілактика, вакцинація та система раннього виявлення туберкульозу на рівні країни дозволять знизити рівень захворюваності серед населення
Цілі на 2024 рік обговорили на нараді з питань удосконалення медичної допомоги при туберкульозі в Міністерство охорони здоров’я України за участі фахівців Центр громадського здоров’я України, керівників департаментів охорони здоров’я та регіональних фтизіопульмонологічних центрів:
- удосконалення системи епіднагляду, організації та надання протитуберкульозної допомоги в областях — на районних рівнях та в громадах;
- забезпечення ефективного виявлення нових випадків та недопущення формування резистентних форм туберкульозу;
- розширення інноваційних програм лікування;
- розширення послуг зі скринінгу на туберкульоз та профілактики серед груп підвищеного ризику у закладах «первинки».
Україна входить до країн високого пріоритету ВООЗ, як країна з високим тягарем лікарсько-стійкого туберкульозу, і посідає 4 місце за темпами поширення цього захворювання у Європейському регіоні ВООЗ. Несвоєчасне звернення до лікарів під час пандемії та міграційні процеси під час повномасштабного вторгнення, коли люди переїзджали, змінювали оточення, а питання здоров’я витіснили безпекові питання трансформували підхід системи охорони здоров’я під потреби пацієнтів:
- якщо ви переїхали в іншу область, маєте симптоми туберкульозу, ви можете зверніться до найближчого фтизіопульмонологічного центру — із собою треба мати паспорт чи посвідчення ВПО;
- звернутися по консультацію до нового сімейного лікаря або почніть з онлайн-анкети (https://tbtest.phc.org.ua.);
- щоб продовжити лікування в новому регіоні потрібно звернутися до найближчого фтизіопульмонологічного центру — там вам нададуть потрібні догляд і лікування; підписати декларацію із новим сімейним лікарем — він допоможе відновити терапію та буде супроводжуватиме процес лікування.
Адресу та контакти найближчих медзакладів можна дізнатись у контакт-центрі НСЗУ Національна служба здоров’я України за номером 16-77.
Також, в рамках роботи Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу для представників спільнот запрацювала онлайн-платформа, де оновлюють актуальну інформацію за програмами для пацієнтів та проходять тематичні опитування для пацієнтів. Останнє опитування стосується саме сервісів підтримки для пацієнтів які лікують туберкульоз (https://bit.ly/3TYe4fu).
Система раннього виявлення та профілактика зараз основний пріоритет в протидії поширенню захворювання. Україна використовує інновації у лікуванні, на рівні країни є всі можливості швидко діагностувати та ефективно лікувати туберкульоз.
За будь-яких симптомів хвороби, звертайтеся до лікаря. Бережіть себе та своє здоров’я.
Міністерство охорони здоров’я України
Центр громадського здоров’я України
Комітет з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування
НСЗУ Національна служба здоров’я України
Секретаріат Національної ради з питань протидії ТБ та ВІЛ/СНІДу