Міжнародний день відмови від куріння
Кращий спосіб відмовитися від куріння – ніколи не починати курити!
В рамках тижня боротьби з тютюнопалінням 19 листопада весь світ відзначає Міжнародний день відмови від паління. Цю традицію започаткувало Американське онкологічне товариство ще в 1977 році, оцінивши пагубний вплив куріння на організм людини та здатність регулярного куріння провокувати розвиток раку.
Рік від року проблеми, пов’язані з курінням, набирають обертів. Для тих, хто звик всі добрі починання відкладати «на понеділок», гарним приводом кинути паліти може стати Міжнародний день відмови від куріння, який відзначається щороку у третій четвер листопада.
Цей день відзначають і в Україні, адже це привід замислитись над тим, що в цілому у нашій країні зараз курить кожен другий чоловік і кожна п’ята жінка.
Тютюнопаління останнім часом набуло планетарного характеру. Сучасна молодь вступає в життя не тільки в період бурхливого розвитку науки й техніки, а й у період негативного впливу на здоров`я низки чинників. Перше місце серед них посідає тютюнопаління, шкідлива дія якого відчувається не відразу, а поступово.
Незважаючи на те, що останніми роками фіксується зниження кількості курців, близько половини дорослого населення України продовжують регулярно курити. Ще у великій кількості сімей, які виховують неповнолітніх дітей, курять один або обоє з батьків. Курці нерідко зустрічаються серед педагогів, медичних працівників та співробітників закладів культури та молодіжної політики. Це помічають діти, не дивлячись на те, що дорослі не курять на робочому місці. Помічають та беруть приклад. Рік від року, за даними досліджень, знижується вік першої проби сигарети. Сьогодні він становить 10- 14 років.
На даний час куріння серед підлітків є однією з найважливіших проблем охорони здоров’я та всього суспільства. За статистикою в Україні куріння серед підлітків поширене явище. У віці 15-17 років курить кожен другий хлопчик та кожна четверта дівчинка. Причому кількість дівчат, які курять, останнім часом збільшилася в два рази. Підлітки відносяться до куріння, як до шкідливої звички, що не несе великої небезпеки.
Ранній початок куріння формує у підлітків стійку нікотинову залежність, від якої важко позбутися в подальшому. У підлітковому віці йде інтенсивне зростання всього організму і куріння значно уповільнює цей ріст. Більшості функцій та систем організму так і не вдається розвинутися до того рівня, який закладений природою. У підлітків, які дуже рано почали курити, спостерігається невеликий ріст, слаборозвинена грудна клітка, відзначається послаблення м’язової сили. Куріння серед підлітків веде до сильного зниження загального показника здоров’я всієї нації.
Можна виділити наступні основні причини куріння серед підлітків:
- курять батьки та/або друзі;
- вплив і тиск з боку однолітків;
- наслідування дорослим, друзям чи своїм кумирам;
- зняття стресу;
- прагнення виділитися та виглядати «круто»;
- бажання здаватися самостійним та дорослим;
- доступність сигарет;
- вплив реклами;
- вплив кіно та фільмів, в яких головні герої курять (підлітки беруть з них
- приклад).
На сьогоднішній день існує кілька різних способів боротьби з нікотиновою залежністю, які допоможуть кинути палити. Але, краще зовсім не починати курити, ніж потім всіма силами намагатися позбутися від цієї пагубної звички.
Профілактика тютюнопаління повинна бути комплексною і включати всі наступні заходи:
- Не подавайте дитині приклад. Якщо ви курите, то ваша дитина з величезною часткою ймовірності рано чи пізно візьме в руки сигарету. Тому вам потрібно кинути пагубну звичку. Крім того, важливі і зворотні заходи: подайте дитині позитивний приклад, шляхом занять спортом та фізкультурою.
- Інформування. Дуже важливо говорити дітям про куріння, а не намагатися повністю вберегти їх від усякої інформації. Ви повинні детально роз’яснити дитині про негативні наслідки куріння.
- Пропаганда здорового способу життя. Від куріння, алкоголізму та наркоманії є тільки одна серйозна альтернатива – здоровий спосіб життя. Пропагуючи спорт та фізкультуру, ви можете убезпечити підростаюче покоління від попадання в лапи шкідливої залежності. Як вже було сказано вище, для дітей та підлітків дуже велику роль грає навколишнє середовище та люди, які їх оточують. Чим здоровіше суспільство, тим здоровіші виростуть і вони.
- Заборона тютюнової реклами. У багатьох країнах подібні заходи вже активно застосовуються, тому побачити у вільному доступі рекламу сигарет майже неможливо. Це призводить до того, що у дитини не виникає зайвого інтересу до тютюну. Крім того, деякі держави забороняють навіть вільно викладати сигаретні пачки в продажу, а на самих пачках зображуються наслідки куріння у вигляді різних захворювань.
- Заборона на продаж сигарет дітям до 18 років. Це міра, яку давно прийняли всі країни світу. На жаль, багато несумлінних продавців дозволяють собі продавати сигарети дітям заради особистої вигоди, а також є такі дорослі, які на прохання дітей самі покупають для них цигарки.
- Заборона на куріння в громадських місцях. Ще один корисний антитютюновий закон, який останнім часом працює і в Україні. Завдяки йому, діти не тільки уникають негативного прикладу, а й люди без пагубної звички не страждають від пасивного куріння.
Профілактика тютюнопаління серед підлітків – це не тільки профілактика нікотинової залежності, а й збереження здоров’я всієї нації,це реальна можливість збільшити тривалість життя, запобігти розвитку поширених захворювань серцево-судинної системи, хронічних бронхолегеневих захворювань, раку легенів та інших хвороб.
Кожна людина має свободу вибору. Кожен сам вирішує, курити чи не курити. Кожен оцінює ступінь ризику по-своєму, але відповідальність за наше здоров’я лежить на нас самих, і залежить від тих рішень, які ми приймаємо стосовно свого життя.
Здорова людина – це така людина, яка життєрадісно й охоче виконує обов’язки, покладені на неї життям, і повністю реалізує свої фізичні й розумові здібності.
«Здоров’я – це нічого, але все без здоров’я – ніщо».
Такий афоризм дійшов до нас ще з давніх часів, і він не потребує коментарів.
Пам’ятайте, життя дається людині лише один раз. І яким воно буде, залежить від ВАС.