Всесвітній день слуху
Міжнародний день охорони здоров’я вуха і слуху – хороша нагода нагадати, що наша здатність чути дуже важлива. І її варто берегти.
Кожного року 3 березня світ відзначає Міжнародний день охорони здоров’я вуха і слуху. Подію заснувала Всесвітня організація охорони здоров’я.
Метою цього дня є привернення уваги людства до вушних хвороб та завчасної профілактики (гігієна, лікування інфекційних та простудних захворювань, свідоме користування навушниками, уникнення сильного шуму тощо).
Виробники аксесуарів для мобільних пристроїв, пропонують користувачам великий вибір акустичних пристосувань для прослуховування аудіозаписів. До них відносять: навушники вкладиші або вакуумні; таблетки; накладні; моніторингові. Фіксуючи силіконовим або гумовим ущільнювачем вакуумні гаджети в вушній раковині, користувач ізолює себе від зовнішніх звуків. Коливання хвиль, які передаються безпосередньо барабанної перетинки, завдають величезної шкоди слуховому органу. За твердженням фахівців сурдологів, при використанні таких навушників протягом більше 5-ти років, патологічні хворобливі процеси стають незворотними і призводять до втрати слуху, тому такі аксесуари вважаються найнебезпечнішими.
У чому небезпека навушників? Шкода навушників сьогодні офіційно підтверджений факт вченими всього світу. Різноманітні дослідження цього питання проводилися протягом 10 років. В результаті вчені визначили ряд проблем, які провокує прослуховування музики за допомогою цього аксесуара:
Вчені довели, що прослуховування занадто гучної музики через навушники неминуче призводить до втрати слуху. Особливо це стосується моделей вкладишів. При їх установці в слуховий прохід в ньому створюється певний тиск, до якого організм людини не встигає пристосуватися. В умовах відсутності повітряного прошарку звукова хвиля робить сильний негативний вплив на органи слуху. Якщо слухати музику кілька хвилин, то навіть на високому рівні гучності шкоди не буде. Людський організм має внутрішній захист від короткочасних гучних звуків, але якщо тривалість такого впливу буде велика, то людина поступово буде втрачати гостроту слуху. В першу чергу погіршиться сприйняття низьких частот. Людина перестає розрізняти спів птахів, шиплячі і свистячі звуки.
Bluetooth-гарнітури – негативні наслідки використання залежать від правильності застосування. При недотриманні техніки безпеки можливий розвиток порушення слухових функцій, поява головних болів, нервозності, психічних відхилень. У важких випадках можливе зростання пухлинних утворень в вушних проходах, порушення нормальної роботи головного мозку. Використання блютуз гарнітури зручно для активного користувача. Проте у всьому потрібна міра, потрібно ставитися до застосування електронних гаджетів з уважністю і обережністю.
Чи шкідливий блютуз в вусі? Вушна раковина, крім свого прямого призначення, дивним чином нагадує людський ембріон. Ця заява французьких вчених, знайшла своє підтвердження в ефективності голковколювання активних точок вух. Якщо всередину вуха вставлений мініатюрний гаджет з функцією блютуз, він є джерелом слабкого електромагнітного поля. Причому випромінювання має місце при будь-яких режимах роботи навушника. Постійний вплив нехай слабкого, але високочастотного електромагнітного випромінювання на активні точки вушної раковини, явно не піде людині на користь, створює додатковий тиск на барабанну перетинку, а відсутність природного повітряного прошарку стає причиною високого рівня звуку. При прослуховуванні голосної музики (на гучності понад 100 дБ) можна уявити, які неприродні навантаження відчувають барабанні перетинки, що викликає органічні зміни в органах слуху. При цьому відбувається відмирання частини клітин базилярній мембрани, людина починає гірше чути. Доведено і шкоду від навушників для мозку – нерідко вони стають причиною появи головної болі, запаморочень, дзвону у вухах. Особливо гостро це проявляється у дітей. Ті, хто часто слухає гучну музику в навушниках, часто стають дратівливими, нервовими, швидко втомлюються. Можливо порушення психіки і зниження здатності концентрувати увагу.
Що відбувається з вухами? Вушна фізіологія передбачає захист тільки від епізодичних гучних звуків. Якщо ж відбувається тривалий вплив високих децибел, то слух буде знижений гарантовано. Після епізодичного впливу високих децибел на волоски, що покривають равлика (спіралевидні органи внутрішнього вуха), вони досить легко відновлюються, а зниження слуху виявляється тимчасовим і незначним. У вусі є спеціальні м’язи, які при сильних звукових коливаннях напружуються і обмежують рухи слухових кісточок. Тим самим вони захищають особливо чутливі слухові клітини. Але ці м’язові волокна не можуть довго протистояти голосного звуку. Якщо вплив на них виявляється більше 60 хвилин, то їх захисний механізм значно слабшає. Тому прослуховування гучної музики багато годин в день неминуче знизить гостроту слуху. При систематичному і тривалому впливі шуму на волоски, що покривають равлика, відбувається більш серйозне їх пошкодження, і регенерація їх стає неможливою. Отоларингологи та сурдологи стверджують, що зміни слуху стартують у віці від 30 років. Але тривалий вплив високих децибел гарантує сумний прогноз і в більш ранньому віці. Під впливом тривалих і сильних шумів у пацієнтів розвивається суб’єктивний тиннитус. Це специфічний дзвін або нав’язливий шум у вухах (звук нагадує дзвін дзвіночка), чутний тільки хворому. Часто з такою скаргою до отоларингологів звертаються пацієнти 30-40 років. Тиннитус – це не кінцева патологія, а в більшості випадків з нього починається динамічне зниження гостроти слуху.
Якщо вчасно не вжити заходів, то процес погіршення слуху виявиться незворотнім і призведе до повної глухоти.
60% випадків втрати слуху серед дітей до 15 років викликані причинами, яким можна запобігти. Це інфекційні захворювання, такі як свинка, кір, краснуха, менінгіт та хронічний отит середнього вуха.
Інфекція, проникаючи в вухо, викликає набряклість, закладеність, запальний процес і зниження слуху. Вона може вражати тканини зовнішнього вуха (вушної раковини і слухового проходу), або середнього (барабанної перетинки і порожнини), а також внутрішнього (равлики). Якщо запустити інфекційний процес, це може призвести до тяжких ускладнень, аж до незворотної втрати слуху. Майже третина усіх випадків погіршення слуху у дітей викликані саме цими хворобами.
Види вушних інфекцій діляться на три групи:
- бактеріальні – найпоширеніші, можуть проникати у вухо із зовнішнього середовища, а також з інших ЛОР-органів при інфікуванні носа або горла;
- грибкова інфекція вуха – зазвичай проникає ззовні і найчастіше вражає слуховий прохід, викликаючи отомікоз;
- вірусна – вражає середнє і внутрішнє вухо при вірусних захворюваннях (грипі, кору, скарлатині і т д).
Симптоми інфекції вуха відрізняються, залежно від її типу. Найбільш поширені:
- почервоніння шкірних покривів;
- вушний свербіж;
- біль, закладеність у вусі;
- зниження слуху.
Симптоматика поширюється на ту частину вуха, яка інфікована – раковину, слуховий канал, середнє вухо.
Потрапляючи у вухо, інфекція провокує запалення, якщо його не лікувати, воно переходить в хронічну фазу, або ж провокує серйозні ускладнення.
Інфекційні процеси, що протікають у вусі, вимагають своєчасної медичної допомоги. Якщо їх запустити, запальний процес вражає сусідні структури слухової системи, зокрема – волоскові клітини внутрішнього вуха. Ці клітини є слуховими рецепторами, що відповідають за сприйняття звуків. Коли вони гинуть, людина може втратити слух незворотньо.
Що робити, аби мінімізувати ризики погіршення слуху:
- Вакцинуйте дітей за календарем профілактичних щеплень (зокрема — щеплення від кору, краснухи та свинки).
- Обстежуйтеся у лікаря та обстежуйте дітей, адже він, наприклад, може вчасно виявити отит у дитини та швидко надати необхідну допомогу.
- Застосовуйте ліки за призначенням і під контролем лікаря. Деякі з них можуть мати негативний вплив на слух.
- Слідкуйте за гігієною звуку — не слухайте дуже гучно музику протягом тривалого періоду часу, на концертах не стійте близько до джерела шуму, наприклад, одразу поруч біля динаміків, робіть паузи, якщо знаходитесь в шумному місці.
- Уникайте негативного впливу гучних звуків та шуму від обладнання на робочих місцях. Для цього використовуйте спеціальні вкладки для вух. В залежності від матеріалу та якості прилягання, вони здатні поглинати шум від 5 до 45 децибелів.
- Ви можете перевіряти слух самостійно. Для цього існують різні онлайн тести та додатки. Як приклад — тут можна пройти такий тест. Або завантажити додатоквід ВООЗ, який дозволяє перевіряти слух та зберігає ваші результати.
- Якщо відчуваєте, що слух погіршився — негайно зверніться до лікаря. Що швидше ви це зробите, то вищі будуть шанси його вберегти. Так вдасться вчасно виявити проблему і уникнути можливих негативних наслідків для здоров’я.