Всесвітній день нирки (World Kidney Day)

Починаючи з 2006 року, у 2-й четвер березня, відзначається Всесвітній день нирки (World Kidney Day), до цього Глобального проекту, який підтримали 120 країн світу, приєдналася також Україна.
Це глобальна кампанія з підвищення обізнаності населення про важливість нирок і про проблеми, пов’язані з нефрологічними захворюваннями та розповсюдження інформації щодо їх поширеності, руйнівні наслідки й необхідність їх раннього виявлення для своєчасного ефективного лікування, обізнаності про здоров’я, в якій основна увага приділяється важливості нирок і скорочення частоти та наслідків захворювань нирок.
В Україні заходи кампанії вперше відбулися в березні 2008 р. з ініціативи Української асоціації нефрологів.
За прогнозами вчених до 2040 року летальність від захворювань нирок може увійти до першої п’ятірки причин смертності населення планети.
Одним з головних завдань Всесвітнього дня нирки є донесення до широкої громадськості важливості профілактичних лікарських оглядів для запобігання виникнення і прогресування захворювань нирок.
Всесвітнє нефрологічне суспільство, Федерація ниркових фондів та міжнародні утворення, заснували дату з метою привернення уваги до проблем ниркових хвороб. Цей парний орган неймовірно працездатний і в змозі виконувати свої функції, вже будучи грунтовно ураженим. До моменту, коли людина помічає занепокоєння з приводу нирок, їх природні фільтри можуть бути зношені до 90% і в деяких випадках медики вже не в силах допомогти хворому, тому щорічне проведення Всесвітнього дня нирки направлено на актуалізацію теми ниркових захворювань.
Майже 30 % хворих працездатного віку направляються в нефрологічні відділення в термінальній стадії хронічної ниркової недостатності і зберегти їх життя та працездатність можна лише застосувавши дороговартісні методи замісної ниркової терапії: гемодіаліз, перитонеальний діаліз або трансплантацію нирки.
Гемодіаліз – апаратний метод очищення крові за межами організму, може проводитись стаціонарно та амбулаторно в лікувально-профілактичних закладах державних, комунальних та іншої власності. В Чернігівської області таких закладів 6:
- 4 – структурні підрозділи Чернігівської обласної лікарні (м.Чернігів, м.Прилуки, м.Ніжин, м.Корюківка);
- 1 – Чернігівська міська лікарня №1;
- та діалізний центр ТОВ «Фрезеніус Медікал Кер Україна».
Кількість хворих, що отримують лікування програмним гемодіалізом в області щороку зростає. У 2003 році таких пацієнтів було 29, у 2020 – 344.
Станом на 01.01.2021р. лікування цим методом в області продовжували 282 хворих:
163 – в КНП «Чернігівська обласна лікарня»ЧОР;
105 – в діалізному центрі «Фрезеніус Медікал Кер Україна»;
14 – в Чернігівській міській лікарні №1.
Метод перитонеального діалізу проводиться хворими самостійно в домашніх умовах. У 2007 році таких пацієнтів було 5, на даний час таких хворих – 13.
Основна функція нирок – фільтрація та виведення з організму шлаків і шкідливих речовин. Крім очищення нирки вирішують і інші важливі завдання життєдіяльності організму: підтримують нормальний рівень тиску, регулюють кислотно-лужний баланс і беруть участь у виробленні еритроцитів. У той же час нирки дуже вразливий орган, який одним з перших атакують хвороботворні мікроорганізми.
Саме тому дуже важливо регулярно стежити за станом цього органу.
Щоденні правила профілактики, які допоможуть зберегти здоров’я нирок.
- Фізичні навантаження допомагають нормалізувати артеріальний тиск, покращити мікроциркуляцію крові в нирках і зменшити ризик розвитку хронічних хвороб нирок. Норма фізичної активності завжди є індивідуальною.
- Дотримуйтеся правил здорового харчування та підтримуйте вагу в нормі.
- Пийте достатньо води, щоб нирки залишалися здоровими. Рідина використовується нирками як розчинник для накопичених в тканинах продуктів розпаду і формування сечі. Пити треба регулярно, рівними порціями впродовж всього дня, орієнтуючись на відчуття спраги. Соки, солодкі газовані, соковмісні напої варто суттєво обмежити. Безпечної для здоров’я дози алкоголю не існує.
- Не куріть. Куріння є однією із причин зменшення кровопостачання нирки, що призводить до погіршення функції органу та підвищує ризик раку нирок. Пасивні курці також потрапляють в зону ризику. Набряк гомілок, постійна втома, порушення концентрації, уваги, втрата апетиту, поява крові та піни у сечі – це симптоми, які найчастіше проявляються, коли хвороба нирок переходить у важку форму. Раннє виявлення ниркової недостатності дозволяє розпочати лікування до того, як почнуть розвиватися незворотні наслідки та ускладнення.
- Контролюйте артеріальний тиск, який є однією із найпоширеніших причин розвитку захворювань нирок. Коли високий тиск виникає на фоні інших факторів ризику , то можуть з’явитися серйозні порушення функцій нирок.
- Зараз досягнення в медицині дозволяють виліковувати більшість хвороб нирок прогресивними методами, необхідно лише вести здоровий активний спосіб життя, систематично проходити обстеження, залучати до цього процесу рідних і близьких, переконуючи їх у потрібності диспансеризації. Навіть якщо нічого не турбує, не болить і не дає про себе знати.
Піклуємося про головне!