30 травня Всесвітній день боротьби проти астми та алергії
Всесвітній день боротьби проти астми та алергії був заснований за рішенням Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я, має щорічний характер і відзначається 30 травня спільно з Всесвітнім днем хворого алергією. Мета проведених в цей день заходів – залучення уваги громадськості до цих важливих проблем.
Основні прояви алергії: чхання, свербіж шкіри, сльозотеча, почервоніння, закладеність носу та кашель, задишка, відчуття хрипів в грудній клітці.
Фактори, що сприяють розвитку алергічних реакцій:
- наявність спадкової схильності;
- вплив тютюнопаління (активного та пасивного), промислових шкідливих факторів;
- пил (вулична, домашня або книжкова);
- пилок рослин;
- шерсть домашніх тварин або їх лусочки шкіри (кішки, собаки);
- спори грибків або цвілі;
- продукти харчування (найчастіше – яйця, молоко, пшениця, соя, морепродукти, горіхи, фрукти);
- отрута (при укусі) бджіл, ос, джмелів, мурашок;
- деякі медичні препарати (пеніцилін та ін.);
- латекс;
- побутова хімія.
З метою профілактики алергічних захворювань необхідно дотримуватись наступних правил.
- уникайте впливу алергенів, які провокують розвиток алергії;
- видаліть із житлового приміщення пір’яні подушки, килими для боротьби з пилом, та виконуйте регулярне вологе прибирання житла;
- знімайте взуття біля порога – цей простий, але необхідний захід – профілактика алергії від пилку рослин, спор мікроорганізмів;
- промивайте пазухи носа з метою вимивання алергенів. Добре проводити такі процедури щодня сольовим розчином або морською водою.
Одним з найважчих алергічних захворювань є бронхіальна астма. Бронхіальна астма проявляється у вигляді задишки, відчуття скутості, нестачі повітря, хрипів у грудній клітці та нападами сухого кашлю.
Серед всіх алергічних захворювань особливу увагу терапевтів, пульмонологів та алергологів привертає раннє встановлення бронхіальної астми. Це захворювання може виникнути в любому віці, а при відсутності специфічного лікування призводить до ускладнень з боку бронхолегеневої системи, погіршує якість життя пацієнтів та обмежує фізичну активність, що в свою чергу сприяє розвитку серцево-судинних ускладнень.
Для ранньої діагностики бронхіальної астми та при будь-якому прояві алергії пацієнтам треба звернутись до сімейного лікаря для обстеження та ідентифікації алергену, вибору правильної тактики лікування та профілактики повторних алергічних реакцій.