Обласна лікарня відзначає 70-ту річницю свого існування
У 2021 році обласна лікарня відзначає 70-ту річницю свого існування, а розпочала своє функціонування з 1 серпня 1951 року згідно з рішенням виконкому Чернігівської обласної ради від 6 липня 1951 року №1071 «Про організацію в м.Чернігові обласної лікарні» та наказом Чернігівського обласного відділу охорони здоров’я від 31 липня 1951 року №298 «Про реорганізацію 2-ої Чернігівської міської лікарні в обласну». На основі вищеназваних розпорядчих документів був виданий наказ від 1 серпня 1951 року про те, що з цього числа 2-гу Чернігівську міську лікарню йменувати Чернігівською обласною лікарнею.
За 70 років функціонування в структурі обласної лікарні відбулися зміни, лікарня була значно розширена, відкривалися нові відділення, кабінети і служби. Спочатку до її складу входило лише чотири відділення на 100 ліжок: онкологічне, терапевтичне, урологічне та неврологічне. Поступово ліжковий фонд розширювався, відкрилися офтальмологічне, дитяче, хірургічне та отоларингологічне відділення. Вже через десять років лікарня налічувала 360 ліжок.
В 1966 році колектив перейшов у новозбудовані корпуси (район «Коти») і в 1970 році в лікарні вже функціонувало 700 ліжок, З добудовою нового терапевтичного корпусу (1981 р.) кількість збільшилася до 900 ліжок.
З 1992 року поліклінічне відділення розміщується в новому корпусі, де створюються необхідні умови для роботи кабінетів функціональної, ультразвукової діагностики, комп’ютерної томографії, диспансерного ендокринологічного відділення та трьох медико-соціальних експертних комісій.
Сьогодні в обласній консультативній поліклініці на триста сімдесят п’ять відвідувань за зміну здійснюється спеціалізований прийом хворих за двадцяти шести спеціальностями. Кількість відвідувань щороку сягає ста п’ятдесяти тисяч осіб.
Протягом 1994-1995 років у двох новозбудованих корпусах розташувалися два госпітальні відділення для інвалідів ВВв, реабілітаційне відділення для постраждалих від наслідків аварії на ЧАЕС та відділення мікрохірургії ока. Ліжковий фонд на той час становив 1000 ліжок. В наступні роки він був скорочений до 860 ліжок, а в період з 2004 року по 2021 рік в результаті реорганізації він становив від 730 до 810 ліжок.
На даний час у лікарні функціонують двадцять шість стаціонарних відділень, де щорічно лікуються понад двадцять тисяч хворих, виконується близько десяти тисяч складних оперативних інтервенцій.
Протягом 70 років в обласній лікарні розпочинали свій трудовий шлях та набували висококваліфікованої майстерності здібні фахівці і організатори охорони здоров’я: В.С.Зуб, В.А.Гончаренко, Г.Д.Маленко, Г.П.Сахно, В.Г.Виноградов, А.І.ІІІвидченко, Ю.Г.Шмаков, В.Й.Іващенко, В.О.Синиця, А.М.Жиденко, В.І.Зуб, П.В.Лаврик, Б.М.Павлюк, В.Е.Ковальов, А.Г.Карпенко, Л.П.Павленко, С.Й.Богданенко, Л.М.Стремецька, А.К.Іващенко, П.А.Чабанюк, П.П.Киян, А.Р.Соломко, П.В.Базикало, О.І.Руденко, М.Д.Саволій, Ф.В.Губенко, В.Д.Білий, С.І.Богдан, І.С.Зуб, Б.Ф.Мамчич, М.Я.Рубець, В.М.Скеляренко, В.Г.Марценюк, К.П.Яцуба, О.А.Рожило, І.Ф.Моргун, М.Г.Марценюк, З.М.Столиця, А.Д.Махно, Д.С.Могилевська, К.О.Вітковська, В.О.Войнилович, М.Д.Биховець, В.В.Сергієнко, О.К.Ярошенко, М.М.Владимирова, А.М.Коломацький, А.М.Свєтлєйший, Л.С.Ващук, А.В.Заворотний, В.Ф.Дишлюк, А.А.Бугрей, В.І.Станкевич, В.А.Литвиненко, І.В.Стародуб, О.Є.Дзюбан, М.В.Глущенко, В.І.Фриз, І.Н.Щукін, О.Р.Ткач, І.П.Фесенко, І.В.Мохонько, С.М.Лисено, О.М.Микитенко, М.І.Руденко, І.В.Герасименко, Г.П.Зеленько, Г.В.Дерев’янко, В.М.Високоморний, В.І.Куліков, І.Є.Хребтатій, Г.І.Юхновська, О.І.Ромашкан, В.А.Кобріна, В.Б.Хілков, М.В.Лубніна, М.П.Ковальова, І.О.Вапняр, В.Г.Герасимов, Т.Г.Аблапохіна, Н.Нечваль, А.Г.Біньковський, Г.А.Миронович, В.О.Семеній, Б.М.Німчук, О.Г.Ісаханов, І.А.Жовтоніжко, А.С.Шаталюк, О.І.Петрик, генеральний директор КНДІ ССХ – В.В.Лазоришинець, провідний серцево-судинний хірург Донецької області С.О.Дзюгань та ін.
На даний час у колективі обласної лікарні працює 1386 працівників. Із них – п’ять заслужених лікарів України, сім кандидатів медичних наук. Зі 263 лікарів – сімдесят відсотків мають першу та вищу кваліфікаційні категорії, а з 550 медичних працівників із фаховою середньою освітою такі категорії мають більше п’ятдесяти відсотків.
З 17.04.2019 року Комунальний лікувально-профілактичний заклад «Чернігівська обласна лікарня» був реорганізований шляхом перетворення в Комунальне некомерційне підприємство «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради в результаті чого статус головного лікаря змінився на статус генерального директора.
З 1 квітня 2020 року між КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР та Національною службою здоров’я України укладений договір на 18 пакетів медичних послуг за Програмою Державних гарантій, який перереєстрований на 2021 рік.
З 22.07.2020 року відбулося приєднання до КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР трьох обласних закладів, а саме: обласного госпіталю ветеранів війни, обласного центру радіаційного захисту та оздоровлення населення та обласного шкірно-венерологічного диспансеру разом з структурними підрозділами м.Ніжин та м.Прилуки.
Ефективність організаційного та лікувально-профілактичного процесу в обласній лікарні забезпечували висококваліфіковані організатори і управлінці охорони здоров’я.
Першим головним лікарем було призначено Давида Яковича Фрідбурга, якому довелося налагоджувати роботу малочисленого колективу лікарів та середніх медичних працівників у наданні медичної допомоги населенню районів області та міста Чернігова за недостатнього матеріально-технічного забезпечення закладу.
У 1953 році призначили нового головного лікаря – Євгена Родіоновича Колотова, а заступником з поліклінічної роботи затвердили колишнього головного лікаря – Фрідбурга Д.Я. За час їхньої роботи ліжковий фонд обласної лікарні збільшився до 350 ліжок.
Значно більший внесок у поліпшення роботи та матеріально-технічної бази лікарні було зроблено в 1955 – 1960 роки, коли головним лікарем працювала Клавдія Хрисанфівна Куликова – лікарка вищої кваліфікаційної категорії.
У 1960 році обласну лікарню очолив лікар Кононенко Микола Михайлович, заслужений лікар Української РСР, кандидат медичних наук, автор п’ятнадцяти наукових праць і монографій, кавалер ордена Трудового Червоного прапора й кількох медалей. За час його роботи в лікувально-профілактичних закладах збільшилася кількість висококваліфікованих медичних працівників. У 1963 році під керівництвом Кононенка Миколи Михайловича розпочалося будівництво нового корпусу багатопрофільної обласної лікарні (сучасний хірургічний корпус). Після його введення в дію в 1967 році лікарня стала найкращим і найсучаснішим медичним закладом області.
У 1974 році головним лікарем обласної лікарні було призначило Грушу Анатолія Микитовича – лікаря з більш сучасними знаннями й прогресивними поглядами на розвиток медицини й охорону здоров’я. Він представляв молоду повоєнну формацію лікарів.
Вагомий внесок у розбудову охорони здоров’я обласної лікарні вніс доктор медичних наук, академік, професор, автор п’ятдесяти наукових праць та монографій Анатолій Микитович Груша, що очолював лікарню майже двадцять дев’ять років та доклав багато зусиль по поліпшенню матеріально технічної бази обласної лікарні та покращання надання медичної допомоги хворим. За роки його керування були збудовані терапевтичний корпус, консультативна поліклініка, корпуси для інвалідів і ветеранів війни та постраждалих від аварії на ЧАЕС, патологоанатомічної служби, харчоблоку тощо. За активної участі головного лікаря на базі обласної лікарні було відкрито відділення автоматизованої системи обробки інформації.
У період 1984 – 1985 років головним лікарем обласної лікарні працював Сахно Григорій Петрович, заслужений лікар України, кандидат медичних наук, лікар вищої кваліфікаційної категорії з організації охорони здоров’я й управління та ортопедії й травматології. Григорій Петрович – автор сімдесяти наукових праць.
З 1985 року Груша Анатолій Микитович продовжує працювати в обласній лікарні, проявивши себе вмілим керівником і прекрасним фахівцем.
А. М. Груша уславився тим, що за його ініціативою та під його керівництвом обласна лікарня стала справжнім центром здоров’я людей. Близько півмільйона хворих пролікувалося тут за майже тридцять років роботи на посаді головного лікаря. Анатолій Микитович користувався високим авторитетом як серед медичних працівників, вчених-медиків, так і серед громадськості. Протягом усього життя він плекав і оберігав красу вірності обраній медичній професії, покликанню, родині. Безмежно любив Україну.
З 2003 року по 2015 рік головним лікарем обласної лікарні працював Микола Михайлович Романюк, який до цього обіймав посаду начальника управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА.
Очоливши обласну лікарню, перше, що зробив Романюк Микола Михайлович, підібрав керівні кадри й підготував концепцію реформування медичного закладу. Працював над поліпшенням матеріально-технічної бази закладу та розвитку сучасних мініінзивативних технологій, оптимізації лікувального процесу.
Організував нові відділення гемодіалізу на базі обласної лікарні та сателітні відділення вм.Ніжин та м.Прилуки, відкрив відділення малоінвазивної та ендокринної хірургії, судинної хірургії, кардіологічне відділення, відділення інтенсивної терапії загального профілю, кабінет діабетичної стопи. Всі відділення й служби закладу поступово забезпечувалися комп’ютерною технікою, проводилось обладнання та автоматизація робочих місць персоналу, створення локальної мережі закладу, уведена програма електронного ведення медичної документації, структурні підрозділи забезпечені безлімітним доступом до інформаційної системи інтернету.
Чимала робота проведена і в господарській службі обласної лікарні.
За багаторічну сумлінну працю на ниві охорони здоров’я, вагомий внесок в організацію медичної допомоги населенню області Миколі Михайловичу Романюку присвоєне почесне звання «Заслужений лікар України», він нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеню, став лауреатом першої Національної медичної премії України, занесений до Книги Пошани, нагороджений зіркою «Патріот України».
Від серпня 2015 року очільником обласної лікарні призначено заслуженого лікаря України Андрія Михайловича Жиденка.
Велику увагу генеральний директор приділяє покращанню матеріально-технічної бази підприємства. Так, за останні п’ять років проведена реконструкція і капітальний ремонт відділення торакальної хірургії, урологічного та хірургічного відділень, відділення інтервенційної кардіології, відділення гострих інсультів, реконструкція приймальних відділень хірургічного та терапевтичного корпусів, улаштування рентген-хірургічного блоку відділення судинної хірургії (ангіограф), замінено покрівлю палатного корпусу, модернізація терапевтичного корпусу, заміна водогону по вул.Михайлевича, технологічне переоснащення пункту лікувального газопостачання, проведені поточні ремонти відділень та кабінетів, відкрите сателітне відділення амбулаторного гемодіалізу на базі Корюківської ЦРЛ, розпочато реконструкцію отоларингологічного відділення. Лікарня пройшла сертифікацію згідно з міжнародними стандартами, підтвердила вищу акредитаційну категорію.
За останні роки придбано: комп’ютерний томограф, рентгенівська кардіоваскулярна система, оптичний когерентний 3D томограф, пересувні рентгенівські апарати, аналізатори біохімічний та критичних станів, наркозно-дихальні апарати та апарати ШВЛ, ендоскопічна система для хірургії, лазер хірургічний, апарати електрохірургічні, системи УЗД з лінійними датчиками, апарати для гемодіалізу, робоча станція ЛОР, дефібрилятори, кардіомонітори, гастроскопи, дуоденоскоп, бронхоскопи, уретероскоп, кисневі концентратори, столи операційні тощо.
Враховуючи керівні здібності та вагомий внесок в організацію охорони здоров’я обласної лікарні та області, Андрій Михайлович нагороджений Почесними грамотами Обласної ради, Управління охорони здоров’я ОДА, Міністерства охорони здоров’я України та Орденом «За заслуги» ІІІ ступеню.
Оцінюючи свої можливості, медичний колектив лікарні в пошуках удосконалення шляхів та методів реформування відділень і служб, повен нових ідей і задумів, спрямованих на подальше покращання надання медичної допомоги населенню Чернігівщини.
Заслужені лікарі України – це гордість комунального некомерційного підприємства «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради:
Лазоришенець Василь Васильович – директор Національного інституту серцево-судинної хірургії імені Миколи Амосова НАМН України, доктор медичних наук, професор, академік НАМН України, віце-президент НАМН України, працював в Чернігівській обласній лікарні з 1980 року по 1987 рік лікарем патологоанатомічного відділення, судинним хірургом.
Ващук Леонід Степанович – працював з 1968 року по 2018 рік лікарем хірургом-стоматологом, завідувачем відділення щелепно-лицьової хірургії та хірургічної стоматології.
Вайнилович Віра Олексіївна – працювала з 1981 року по 2013 рік завідувачем ендокринологічного відділення.
Губко Михайло Михайлович – працює з 1981 року по теперішній час лікарем-терапевтом, завідувачем поліклінічного відділення, заступником головного лікаря з поліклінічного розділу роботи та експертизи тимчасової непрацездатності, завідувачем поліклінічного консультативно-діагностичного відділення.
Іванов Борис Миколайович – працював з 1989 року лікарем-хірургом, з 2004 року по 2016 рік завідувачем хірургічного відділення, а по теперішній час лікарем-хірургом.
Іващенко Анатолій Кузьмович – працював з 1966 року по 2003 рік заступником головного лікаря з лікувальної роботи, та по 2015 рік лікарем-кардіологом.
Махно Андрій Денисович – працював з 1977 року завідувачем неврологічного відділення, з 2001 року по 2015 рік лікарем-невропатологом.
Мохонько Іван Васильович – працював з 1981 року по 2014 рік лікарем-пульмонологом, завідувачем пульмонологічного відділення.
Свєтлєйший Анатолій Михайлович – працював з 1976 року завідувачем отоларингологічного відділення, з 2010 року по теперішній час лікарем-отоларингологом.
Марцинкевич Олександр Олександрович – працював з 1981 року лікарем-невропатологом, а з 2001 року по теперішній час завідувач неврологічного відділення.