14 жовтня – Всесвітній день зору. Діагностика зору в КНП “Чернігівська обласна лікарня”.
Причин зниження зору дуже багато, часто пацієнт звертається тільки для виписки окулярів і потрапляє в ситуацію, коли розуміє, що не завжди окулярами можливо покращити зір, тоді пацієнту рекомендують пройти діагностичні обстеження.
Які ж потрібно проводити обстеження розповість Биховець Ірина Іванівна – завідувач відділення «Мікрохірургії ока» КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР, лікар вищої категорії, експерт УОЗ з офтальмології в Чернігівської області.
Наше око має особливу високоточну будову, при проходженні промінів світла через заломлюючі прозорі середовища, фокусування відбувається на сітківці, по зоровим нервам інформація поступає до кори головного мозку.
Діагностика включає виявлення змін на всьому цьому шляху! Для того, щоб правильно встановити діагноз або діагнози, тому що в оці можуть поєднуватися декілька очних патологій, перевіряємо зір з та без корекції, тобто з та без окулярів, попередньо проводимо обстеження на авторефкератометрі. Багато пацієнтів розуміють це як підбір окулярів, але головна мета лікаря виявити максимальну гостроту зору. Обов’язковим вважається вимір внутрішньоочного тиску всім пацієнтам після 40років, а у деяких з групи ризику (родичі з глаукомою, цукровий діабет, гіпертонія, короткозорість, далекозорість, скарги на райдужні кола навколо джерела світла) після 35років. Сьогодення приносить і пацієнтам і лікарям значне спрощення у вимірі внутрішньоочного тиску, останнє поповнення у відділенні мікрохірургії ока – Безконтактний тонометр CT-1P, який піднімає тонометрію на інший рівень, автоматично вимірює внутрішньоочний тиск (ВОТ) та пахіметрію (товщину рогівки, яка має великий вплив на істині цифри тиску), дуже актуально вимір тиску за допомогою рикошетного тонометра Icare, який дозволяє в любому положенні тіла вимірювати тиск на протязі всього дня, і звісно, тонометр Гольдмана є золотим стандартом в усьому світі по точності виміру.
Якісна діагностика неможлива без периметрії (тест поля зору – офтальмологічне обстеження, для виявлення та оцінки функціональних змін в центральному і периферичному зорі), але один з найбільш інформативних методів в офтальмології – це комп’ютерна периметрія, її результати дозволяють судити не тільки про характер розподілу світлочутливості в кожному оці по площі сітківки, а й визначати межі полів зору, звуження або провали у видимому просторі, а також визначати рівень порушень зорово-нервового шляху за сукупністю порушень в очах, особливо статична автоматична периметрія допомагає нам в ранній діагностиці глаукоми.Огляд на щілинній лампі – офтальмобіомікроскопія – обов’язкове обстеження спрямоване на діагностику стану повік, кон’юнктиви, рогівки, кришталика, сітківки, райдужної оболонки і зорового нерва.
Офтальмоскопію за допомогою щілинної лампи і спеціальної лінзи, що розміщується перед оком хворого називають біомікроскопією очного дна, яка є найбільш актуальною, сучасні щілинні лампи дають високу якість зображення усіх структур ока. Високоінформативним вважається огляд очного дна за допомогою прибору Скипенсу, де зображення будується за межами ока пацієнта, що, в свою чергу, дозволяє проводити огляд на відстані, особливо актуально при огляді скловидного тіла, периферії сітківки. Інколи, тільки один огляд на щілинній лампі може дати відповідь на причину погіршення зору.Ультразвукове дослідження ока дає дані про біометрію, особливо це актуально при закритокутовій глаукомі. Підбір штучного кришталику в комплексі обстеження на потужному приладі «Веріон» допомагає точно провести розрахунки і планувати операції з видалення катаракти.З впевненістю можна сказати, що сьогодні діагностика офтальмологічних захворювань на оптичному когерентному томографі (ОСТ) дає суперпоглиблену інформацію про стан як переднього так і заднього відрізку ока.Лікарі відділення «Мікрохургії ока» Чернігівської обласної лікарні працюють на одному з кращих у світі фірми Topcon апараті «ТРИТОН» з функцією безконтактної ангіографії, наші фахівці всі володіють методиками проведення обстеження, що актуально в усіх випадках захворювань, коли лікуючий лікар не просто дивиться на роздрукований знімок, а порівнюючи його з попередніми даними обстежень має можливість продивитися відео кожної структури. Особливо це актуально після огляду на Фундус-камері, яка дає обзорний огляд очного дна, периферії сітківки, при ОСТ лікарі виводять мікроструктурні зрізи сітківки як по центру, так і по периферії для проведення диференційної діагностики між різними захворюваннями, дивляться на зміни в динаміці, виявляють покази до введень препаратів всередину ока, проведення лазерної коагуляції сітківки.
Лікарі відділення «Мікрохірургії ока» постійно оновлюють свої знання в Україні та за кордоном, впроваджують нові методи діагностики та лікування, потужний арсенал сучасного обладнання допомагає в цьому. Наше відділення єдине в області по наданню невідкладної допомоги при захворюваннях органа зору,що працює цілодобово і все це обладнання допомагає в ранній діагностиці, а це сприяє вчасному проведенню відповідного лікування.Діагностика причин зниження зору дуже важлива, провести її можливо за:
Попередній запис по телефону – 098 870 20 52
з 8.30 до 17.00 год. в будні дні
та з електронним направленням до офтальмолога.
Бережіть свій зір!