ІНФОРМАЦІЙНА КАМПАНІЯ – ВПРОВАДЖЕННЯ Е-РЕЦЕПТА. ПИТАННЯ – ВІДПОВІДІ
На які ліки потрібен е-рецепт?
Електронний рецепт пошириться на всі готові лікарські засоби, що містяться в Державному реєстрі лікарських засобів та підлягають відпуску за рецептом лікаря. Це стосується ліків, які пацієнт купує за власні кошти, а також лікарських засобів та медвиробів, що підлягають реімбурсації. На пільгові препарати, які відпускаються за кошти місцевих бюджетів або інших програм, а також ліки екстемпорального виготовлення – тобто ті, що виробляються безпосередньо в аптеці за рецептом лікаря, як і раніше продовжить діяти паперовий рецепт.
Цей перелік ліків може включати зокрема й антибіотики, протисудомні засоби, гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні ліки), препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб та інші. Варто зазначити, що ряд таких звичних ліків проти болю, кашлю чи заспокійливі також можуть належати до препаратів, відпуск яких повинен здійснюватися виключно за рецептом лікаря.
Чи підлягає препарат “N” відпуску за електронним рецептом?/Чи потрібен рецепт на мазі/каплі?
Відпуск всіх без винятку готових рецептурних лікарських засобів має здійснюватися за рецептом лікаря. Перевірити, чи є препарат, який ви вживаєте, рецептурним можна скориставшись інструкцією лікарського засобу. Якщо в інструкції в графі “умови відпуску” вказано “за рецептом” для придбання цих ліків потрібен рецепт від лікаря. Будь ласка, зверніться до лікаря!
На які наркотичні та психотропні препарати потрібен е-рецепт?
Мова йде про лікарські засоби, які мають наркотичну дію та обіг яких є суворо обмеженим. Такі препарати застосовуються виключно за рецептом лікаря та за конкретними медичними показаннями.
Нині ці препарати можна придбати в аптеці виключно за рецептом, виписаному лікарем на спеціальному рецептурному бланку форми № 3.
З листопада 2022 року для відпуску цієї групи препаратів за кошти пацієнта додався новий цифровий інструмент – електронний рецепт.
Які саме антибактеріальні препарати мають відпускатися за е-рецептом?
З серпня 2022 року усі ліки, що відносяться до антибактеріальних лікарських засобів для системного застосування та класифікуються за кодом АТХ – J01 згідно з даними Державного реєстру лікарських засобів України, підлягають відпуску з аптечних закладів за е-рецептом у разі наявності технічної можливості та реалізації (відпуску) за кошти пацієнта.
Чи поширюється е-рецепт на антибіотики місцевого застосування/офтальмологічні препарати?
Е-рецепт поширюється на всі препарати, які відносяться до антибактеріальних лікарських засобів (код АТХ – J01 згідно з даними Державного реєстру лікарських засобів України).
Як в нових умовах відпуску антибіотиків можна буде придбати ліки для тварин?
Аптеки мають право відпускати ліки (крім наркотичних, отруйних або сильнодіючих) за ветеринарними рецептами, якщо інше не визначено законодавством у сфері ветеринарної медицини.
Як буде здійснюватися виписка рецепта на довготривалий прийом антибіотика при орфанних захворюваннях (якщо передбачене безоплатне лікування)?
Виписка лікарських препаратів, що відпускаються на пільгових умовах, на цьому етапі буде здійснюватися за паперовим рецептом. Тобто для лікаря та пацієнта, який потребує такого лікування, процес виписки рецепта поки не зміниться.
Як навчальні заклади, інші організації та підприємства зможуть збирати аптечки, що містять антибіотики?
Склад аптечок регулюється Наказом МОЗ України від 06.04.2021 № 637 “Про затвердження Примірного переліку медичних виробів, лікарських засобів та інших матеріалів, які повинні бути у складі медичної укладки для надання медичної допомоги у медичному пункті закладу освіти”. Відповідний перелік не передбачає наявність антибактеріальних препаратів у складі аптечок. Антибіотик призначається лікарем індивідуально під час огляду та діагностики пацієнта.
Чи можу я отримати паперовий рецепт?
Так, наразі в межах перехідного періоду допускається виписка паперового рецепта на відповідному рецептурному бланку (форми №1 або №3 відповідно до групи препарату). Водночас пацієнт може сам обрати, який тип рецепта йому буде зручніший – електронний чи паперовий.
При цьому обираючи е-рецепт, пацієнт підтверджує, що володіє інформацією про те, в якій аптеці він зможе отримати ліки за е-рецептом.
Така можливість передбачена для того, аби в умовах відключення електроенергії чи звʼязку пацієнт міг безперешкодно отримати ліки за рецептом в аптеці.
Чи будуть діяти паперові рецепти для відпуску препаратів на пільгових умовах?
Виписка лікарських препаратів, що відпускаються на пільгових умовах, як і раніше буде здійснюватися за паперовим рецептом.
Чи можна отримати е-рецепт на декілька препаратів?
Ні, лікар може виписати е-рецепт тільки на одне найменування лікарського засобу. Інші препарати, що були призначені за схемою лікування та не є рецептурними, пацієнт може самостійно придбати в аптеці.
Чи потрібен рецепт на придбання проби антибіотика чи іншого рецептурного препарату?
Пробну дозу лікарського засобу також можна придбати за електронним рецептом. Для цього лікарю необхідно вказати потрібне дозування та кількість препарату. Якщо негативна реакція на препарат відсутня, лікар може виписати рецепт відповідно до курсу лікування.