26 квітня – День Чорнобильської трагедії. Міжнародний день пам’яті про Чорнобильську катастрофу
Щороку, 26 квітня, Україна вкотре згадує спекотний квітень 1986р.
Катастрофа у Чорнобилі поставила перед людським суспільством безліч проблем, які й досі повністю не вирішені, адже сумарна радіація ізотопів, викинутих в повітря унаслідок аварії в Чорнобилі, була в 30-40 разів більшою, ніж під час вибуху атомної бомби в Хіросімі. Участь у гасінні пожежі на ЧАЕС брали 240 тис. осіб, з них 15 тис. жителів Чернігівщини, яких сьогодні пам’ятають поіменно. Це – пожежники й лікарі, військові та правоохоронці, працівники атомної станції, будівельники, вчені, мобілізовані працівники цивільної оборони.
Найбільша техногенна катастрофа за всю історію ядерної енергетики у світі, сколихнула весь світ, залишила свій чорний слід на нашій українській землі в тому числі і на Чернігівщині. Наша область входила і входить в п’ятірку тих областей, котрі найбільше зазнали радіаційного впливу
В медичних закладах Чернігівської області працюють близько 150 медичних працівників – ліквідаторів та постраждалих від наслідків аварії на ЧАЕС, лише в КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР працює 15 осіб.
На даний час, за даними «ЧЕРНІГІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНОГО ЦЕНТРУ МЕДИЧНОЇ СТАТИСТИКИ», у Чернігівській області за 2022 рік налічувалося 53340 особи, які мають статус потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС, з них:
– учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС (ліквідаторів) – 6107;
– евакуйованих із зони ураження у зв’язку з аварією на ЧАЄС – 1037;
– доросле населення, яке постраждало внаслідок аварії на ЧАЄС, яке проживало або проживає на забрудненій території – 40861;
– дитяче населення, яке постраждало внаслідок аварії на ЧАЄС (0-17 років включно) – 5335.
Медичні працівники КНП «Чернігівської обласної лікарні» ЧОР та лікарі області постійно здійснюють динамічний нагляд за станом здоров’я потерпілих від наслідків аварії на ЧАЕС.
На сьогоднішній день медичну допомогу чорнобильці отримують у всіх лікувальних закладах міста та області. Медична допомога постраждалому внаслідок аварії на ЧАЕС населенню області, інвалідам Чорнобиля, ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС, ветеранам війни та учасникам бойових дій АТО-ООС надається у відділені «Відновного лікування» Чернігівської обласної лікарні.
У відділенні працюють кваліфіковані спеціалісти терапевт, кардіолог, невропатолог, психотерапевт. Всі пацієнти, за потреби, отримують кваліфіковану консультацію психіатра – амбулаторно.
В поліклінічному консультативно-діагностичному відділенні лікарні можна отримати консультацію вузькопрофільних фахівців, зокрема: терапевта, кардіолога, ендокринолога, невролога, психіатра, офтальмолога, уролога, ортопеда-травматолога, отоларинголога дорослого та дитячого, гематолога дитячого, а також можливо отримати обстеження – ультразвукові дослідження, фіброгастродуоденоскопія, колоноскопія, рентгенологічні дослідження та інші, також пройти обстеження у лабораторіях лікарні – імунологічній та централізованій клініко-діагностичній.
Лікування та консультації вузьких спеціалістів здійснюється на загальних підставах за електронними направленнями сімейного або лікуючого лікаря відповідно до вимог укладання договорів з НСЗУ КНП «Чернігівська обласна лікарня» (безкоштовно).
Всі відділення стаціонарного профілю обласної лікарні надають невідкладну медичну допомогу даній категорії населення.
Щорічно, у цей день ми із сумом згадуємо про загиблих і померлих від наслідків аварії, про залишені міста і села, де століттями жили наші предки, не відаючи про лихо, яке прийде на Чорнобильську землю.