Інформаційна кампанія «Ти як?»
Навʼязливі думки про щось погане чи обтяжливі спогади – найчастіше з такими скаргами щодо ментального здоров’я звертаються пацієнти до лікарів первинної медичної допомоги.
За даними ЕСОЗ, у 2023 році до сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів пацієнти найбільше зверталися з наступних причин:
- відчуття тривоги/нервування/напруженості – 47 555 пацієнтів;
- порушення сну – 32 289 пацієнтів;
- психологічні симптоми/інші скарги – 18 943 пацієнти;
- пригнічений настрій – 7 855 пацієнтів;
- дитяча поведінка – симптоми/скарги – 5 146 пацієнтів.
Загалом, протягом 2023 року понад 114 тисяч пацієнтів отримали допомогу за пакетом «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Найбільше на порушення ментального здоров’я скаржилися жінки – понад 72 тисячі. Також за допомогою звернулися майже 42 тисячі чоловіків та більше 18 тисяч дітей.
Допомогу в сфері ментального здоровʼя українці та українки можуть отримати у сімейного лікаря, терапевта та педіатра, які працюють у закладах із договором НСЗУ на пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Ці фахівці пройшли спеціальне навчання BOO3 mhGAP і можуть надавати першу психологічну допомогу та в разі потреби – скерувати до спеціаліста.
Послуга є абсолютно безоплатною, адже надається у межах Програми медичних гарантій.
Знайти контакти закладів первинної медичної допомоги, які мають відповідний контракт із НСЗУ можна на інтерактивній мапі на сайті НСЗУ в розділі «Е-дані»/«Аналітичні панелі (дашборди)»/Надавачі медичної допомоги за напрямом «Психологічна та психіатрична допомога» https://cutt.ly/Qw1vxES8. Або ці дані допоможуть знайти оператори контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.
Інтеграція послуги з ментального здоров’я в систему первинної медичної допомоги є компонентом пріоритетного проєкту Міністерство охорони здоров’я України у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? — ініціативи першої леді Олена Зеленська. Комунікаційний супровід реалізується за підтримки World Health Organization Ukraine, Уряду Канади, Міжнародного Медичного Корпусу.