Фізіотерапевтичне лікування в умовах КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР
Всесвітній день фізичної терапії, День фізіотерапевта стали відзначати за ініціативою Всесвітньої конфедерації фізичної терапії (WCPT) з 1996 року. WCPT об’єднує професіоналів з фізичної реабілітації з 111 країн, Україна з 2010 року є асоційованим членом WCPT, що дає можливість підвищити обізнаність широких мас населення про ключову роль реабілітації у підтримці здоров’я і відновленні незалежності людей, що втратили рухові функції внаслідок травм або хвороб.
Фізична реабілітація – це активний процес, метою якого є досягнення повного відновлення порушених внаслідок захворювання або травми функцій, або оптимальна реалізація фізичного, психічного і соціального потенціалу людини з обмеженими можливостями, найбільш адекватна інтеграція його у суспільство.
В КНП «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради з квітня 2020 року розпочало роботу нове відділення «Фізичних методів лікування, медичної реабілітації та паліативної допомоги», однією з цілей якого, є відновлення функціональних можливостей у пацієнтів з ураженням нервової системи та опорно-рухового апарату.
У хворих з патологією суглобів, важкими неврологічними та нейрохірургічними хворобами, у т. ч. що перенесли інсульт, з’явилась можливість отримати медичну реабілітацію, яку проводять висококваліфіковані фахівці – лікар-невролог, реабілітолог, рефлексотерапевт, фахівець з фізичної реабілітації, лікар з лікувальної фізкультури (ЛФК), логопед, психолог, ерготерапевт, психотерапевт.
Фізіопроцедури – мають знеболювальну дію, здатні покращувати центральний та периферичний кровообіг, трофіку тканин, нормалізують порушені реакції імунітету. Використання фізіопроцедур при захворюваннях серцево-судинної системи покращує нервову регуляцію серцевої діяльності, сприяє нормалізації обмінних процесів у міокарді, застосовується для розвантаження міокарда, його тренінгу. При захворюваннях нервової системи фізіотерапія спрямована на нормалізацію функцій центральної та периферичної нервової системи шляхом безпосереднього впливу на нервові структури, а також поліпшення кровообігу і трофіки нервової тканини. Особливе значення має застосування фізіотерапії для відновлення або компенсації порушених рухових функцій при захворюваннях або травмах нервової системи.
Комплекс реабілітаційних заходів, що проводиться у відділенні «Фізичних методів лікування, медичної реабілітації та паліативної допомоги» включає лікувальну фізкультуру, фізіотерапію, магнітотерапію в антиспастичних режимах, масаж, реабілітацію рухового та сенсорного дефіциту, ерготерапію – вироблення навичок самообслуговування, робота на тренувальних стендах, психотерапію, логопедичні заняття. Інфузійна терапія на цьому етапі відходить на другий план.
Кращий клінічний результат досягається, якщо пацієнти та особи, які за ними доглядають, члени сім’ї, медичні сестри залучаються до процесу ранньої реабілітації.
Технічна база відділення ФМЛ складається з необхідної апаратури для зняття болю, спастичності, покращення церебральної гемодинаміки, надання розсмоктуючої дії в зоні ураження.
Персонал пройшов навчання з використання відповідних методів мобілізації і технік пересування пацієнтів.
Фізіотерапевтичні методи лікування.
Сучасна фізіотерапія володіє величезною кількістю методів – досить різноманітних по фізичній природі, способах застосування, фізіологічному впливу і лікувальній дії.
У лікувальної практиці, фахівцями відділення застосовується:
- електролікування;
- гальванізація та електрофорез;
- діадинамотерапія;
- ампліпульс-терапія;
- дарсонвалізація;
- УВЧ- терапія;
- магнітотерапія;
- магніто-лазеротерапія;
- лазеротерапія (інфрачервоний та червоний);
- надвенне лазерне опромінення крові;
- ультразвук та ультрафонофорез;
- пресотерапія та лімфодренаж.
Принципи фізичної терапії:
- Ранній початок реабілітаційних заходів. Це допомагає швидше відновити функції організму, попередити ускладнення і у випадку розвитку інвалідності – боротися з нею на перших етапах лікування;
- Безперервність реабілітаційних заходів. Цей принцип є основою ефективності реабілітації, тому що тільки безперервність та поетапна черговість реабілітаційних заходів – запорука скорочення часу на лікування, зниження інвалідності і витрат на відновне лікування;
- Комплексність реабілітаційних заходів. Під керівництвом лікаря, реабілітація проводиться й іншими фахівцями: соціологом, психологом, педагогом, юристом та ін.;
- Індивідуальність реабілітаційних заходів. Реабілітаційні програми складають індивідуально для кожного хворого чи інваліда з урахуванням загального стану, особливостей перебігу хвороби, вихідного рівня фізичного стану, особистості хворого, віку, статі, професії тощо.
- Необхідність реабілітації у колективі. Фізична реабілітація розглядає людину у взаємозв’язку з довкіллям (і живим, і неживим), тому бажано, щоб пацієнт проходив реабілітацію або ж у звичному тренувальному середовищі, або ж у середовищі пацієнтів, які мають такі ж рухові дисфункції.
- Повернення хворого чи інваліда до активної праці.
Засоби фізичної терапії.
Засобами фізичної терапії вважають масаж, лікувальну фізичну культуру, фізіотерапію, механотерапію тощо.
Також пацієнти КНП «Обласної лікарні» ЧОР мають можливість отримати фізіотерапевтичне лікування в умовах фізіотерапевтичного кабінету, розташованому в поліклінічному консультативно-діагностичному відділенні.
Алла Анатоліївна Демченко – лікар вищої категорії відділення «Фізичних методів лікування, медичної реабілітації та паліативної допомоги» КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР:
Запис на консультацію
за телефоном (046)22-5-65-57 з 9.00 до 15.00
або
каб. № 407 з 11.00 до 13.00 (без електронного направлення) – поліклінічне консультативно-діагностичне відділення