17 травня Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією
17.05.2023Новини
Інсульт – одна з найпоширеніших причин смерті та основна причина втрати працездатності серед дорослого населення у всьому світі.
Профілактика інсульту має багато спільного з профілактикою інших неінфекційних захворювань (НІЗ). Чотири основних поведінкових фактори ризику – тютюнокуріння, нездорове харчування, відсутність фізичної активності та вживання алкоголю, відіграють важливе значення у виникненні серцево-судинних захворювань, раку, цукрового діабету, хронічних респіраторних захворювань легень тощо.
Одним із ключових факторів ризику виникнення інсультів є артеріальна гіпертензія!
Що включає первинна та вторинна профілактика інсульту?
– Первинна профілактика передбачає проведення скринінгу, моніторингу та лікування пацієнтів з високим ризиком першої клінічної події. Її важливою складовою є корекція способу життя людини. Сюди входить: здорове харчування, регулярна фізична активність, відмова від тютюнокуріння та алкоголю, зменшення стресу, а також скринінг та управління артеріальною гіпертензією, дисліпідемією, цукровим діабетом.
Первинну профілактику слід проводити в закладах первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД), а також реалізовувати на законодавчому рівні через підвищення обізнаності населення.
– Вторинна профілактика спрямована на зниження ризику рецидиву в пацієнтів, які вже перенесли інсульт. Рекомендації щодо вторинної профілактики спрямовані на ті фактори ризику, які зменшують вірогідність рецидиву – фізична активність, раціональне харчування, знижене споживання кухонної солі, уникнення надлишкової маси тіла, відмова від куріння та алкоголю, а також лікування артеріальної гіпертензії, дисліпідемії та порушення серцевого ритму.
Вторинна профілактика повинна здійснюватися на всіх етапах відновлення пацієнта, зокрема, під час стаціонарної та амбулаторної реабілітації. При цьому має бути постійне спостереження зі сторони лікарів ПМСД.
Лікарю дуже важливо усвідомлювати, яку роль відіграють поведінкові фактори ризику у збільшенні ризику захворіти на інсульт. Тому важливо, при комунікації з пацієнтами нагадувати їм про прості правила, які рятують життя.
Докладніше: https://bit.ly/42X8TOM