Всесвітній день без тютюну
31 травня щорічно відзначається Всесвітній день без тютюну, головною темою якого у 2023 році стане захист навколишнього середовища з особливим акцентом на тому, що вирощування тютюну завдає шкоди нашому здоров’ю, здоров’ю працівників сільського господарства та довкіллю всієї планети.
Дана кампанія проходить за ініціативою Всесвітньої організації охорони здоров’я та спрямована на викриття того, що тютюнова промисловість перешкоджає спробам замінити тютюн іншими культурами, сприяючи посиленню світової продовольчої кризи. Також метою кампанії є підвищення обізнаності населення, зайнятого у виробництві тютюнових виробів, про переваги переходу від культивування тютюну до вирощування стабільно врожайних культур та підтримати зусилля щодо скорочення масштабів вирощування тютюну з метою боротьби з опустелюванням та погіршенням екологічної обстановки.
Вирощувати продовольство, а не тютюн!
Саме це закликає робити Всесвітня організація охорони здоров’я у Всесвітній день без тютюну.
Рекордна кількість людей – 349 мільйонів у 79 країнах – стикаються з гострою проблемою відсутності продовольчої безпеки; багато хто з них проживає в країнах з низьким та середнім рівнем доходу. Багато з цих країн також об’єднує використання великих площ родючих земель для вирощування тютюну, а не здорових продуктів харчування.
Країни, що вирощують тютюн, часто стикаються з негативними економічними наслідками, зумовленими несприятливим впливом вирощування тютюну на здоров’я людей, довкілля та суспільство. Вирощування тютюну призводить до погіршення здоров’я фермерів та сільськогосподарських робітників, а також непоправної екологічної втрати таких цінних ресурсів, як водні джерела, ліси, рослини та деякі види тварин.
На всіх етапах свого життєвого циклу тютюн не тільки завдає шкоди здоров’ю всіх людей, але й забруднює нашу планету. Вирощування, виробництво та використання тютюну отруюють нашу воду, ґрунт, пляжі та міські вулиці хімікатами, токсичними відходами, недопалками, включаючи мікропластмаси, та відходами від електронних сигарет.
Вирощування тютюну є ресурсомістким і потребує інтенсивного використання пестицидів та добрив, які сприяють деградації ґрунтів. Ці хімічні речовини потрапляють у водне середовище, забруднюючи озера, річки та питну воду. Ґрунт, що використовується для вирощування тютюну, має нижчу родючість для вирощування інших культур, таких як продукти харчування.
Кожен четвертий фермер, який займається вирощуванням тютюну, страждає від «хвороби зеленого тютюну» – нікотинової інтоксикації. Ця хвороба викликається нікотином, який вбирається через шкіру при обробці тютюнового листя. Симптоми включають нудоту, блювання, запаморочення, головний біль, посилене потовиділення, озноб, біль у животі, діарею, слабкість, задишку та багато іншого. Тютюнові фермери також вдихають велику кількість тютюнового диму в процесі ферментації тютюну, що збільшує ризик хронічних захворювань легень та інших проблем зі здоров’ям.
Вирощування тютюну призводить до деградації ґрунтів або опустелювання у вигляді ерозії ґрунту, зниження родючості та продуктивності ґрунтів, а також порушення колообігу води. Вимивання хімічних речовин у прилеглі водні джерела призводить до загибелі риби та впливає на людей і тварин, включаючи худобу, що використовують цю воду для побутових потреб та пиття.
Тютюнова промисловість, щорічний внесок якої у викиди парникових газів становить 84 мегатонни в еквіваленті вуглекислого газу, призводить до зміни клімату та зниження його стійкості, витрачаючи ресурси та завдаючи шкоди екосистемам. Скорочення споживання тютюну має бути визначено як один з найважливіших важелів для досягнення всіх цілей у сфері сталого розвитку, а не тільки тих, які безпосередньо пов’язані зі здоров’ям.
Не піддавайтеся на прийоми тютюнових підприємств, які намагаються відвернути загальну увагу від шкоди навколишнього середовища, вдаючись до «зеленого камуфляжу» для своєї продукції у вигляді пожертвувань на ініціативи зі сталого розвитку та звітності щодо дотримання екологічних «стандартів», які вони часто встановлюють самі.
Кожна викурена сигарета або використаний тютюновий виріб розточує дорогоцінні ресурси, від яких залежить наше існування. Відмовтеся від тютюну заради свого здоров’я та здоров’я нашої планети!