World Alzheimer’s Day
Всесвітній день обізнаності про хворобу Альцгеймера відзначають 1 вересня з 1994р. за ініціативи Міжнародної організації з боротьби з хворобою Альцгеймера.
Мета заходів – посилення поінформованості суспільства про хворобу, діагностику, лікування, догляду за хворими та підтримка відповідних досліджень та інновацій щодо запобігання захворюванню.
Хвороба Альцгеймера – нейродегенеративне захворювання, вперше описане в 1906 році німецьким психіатром Алоісом Альцгеймером (опублікував аналіз захворювання 50-ти річної пацієнтки після її смерті). Як правило, хвороба виявляється у людей старших за 65 років, але існує і рання хвороба Альцгеймера (рідка форма). Хвороба вражає людей поза прямого зв’язку з їх освітою і рівнем життя, незалежно від країни проживання та є найбільш поширеною причиною деменції – на неї припадає 60-70% усіх випадків. Незважаючи на те, що вік є найважливішим відомим фактором ризику розвитку деменції, вона не є неминучим наслідком старіння.
Деменція – це прогресуючий або хронічний синдром, при якому відбувається деградація і руйнування здатності мислити (тобто когнітивної функції) більшою мірою, ніж це відбувається при нормальному перебігу процесу старіння. Тому вона є однією з основних причин інвалідності і залежності серед літніх людей у всьому світі. Взагалі при деменції відбувається зниження пам’яті, мислення, розуміння, мови і здатності орієнтуватися, вважати, пізнавати і міркувати. Деменція оказує фізичний, психологічний, соціальний і економічний вплив не тільки на страждаючих від неї людей, але і на людей, які здійснюють догляд за ними, на сім’ї і суспільство в цілому.
Тому, вивчення деменції, в т.ч. хвороби Альцгеймера, дуже актуально, особливо на фоні того, що населення планети швидко старішає. На сьогодні у світі проживає близько 50млн. осіб із деменцією, щорічно виявляється майже 10млн. нових випадків захворювання та за прогнозами експертів, ця цифра буде постійно зростати і до 2050р. досягне 115млн. осіб.
Варто зазначити, що по сьогодні, незважаючи на періодичні сенсаційні заяви, не знайдено жодного дійного лікарського засобу для боротьби з цим захворюванням. За допомогою медицини можна тільки частково скорегувати стан людини, згладити симптоми і уповільнити прогресування захворювання, однак за умови вчасного виявлення хвороби (ще на ранніх стадіях її розвитку).
10 тривожних ознак хвороби Альцгеймера:
- Дезорієнтація в часі та місці.
- Труднощі виконання звичної повсякденної роботи.
- Повторення однакових питань та постійне уточнення вже відомої інформації.
- Проблеми з веденням діалогу та порушення мовлення.
- Проблеми запам’ятовувати розташування речей.
- Проблеми з підрахунком грошей чи розрахунками.
- Втрачається здатність мислити раціонально та ухвалювати рішення.
- Порушення зорових відчуттів у сприйнятті простору, змінюється зорове сприйняття, що може виражатися, наприклад, утрудненнями в поясненні побаченого зображення.
- Складнощі орієнтуватися в просторі та тримати баланс, розрізняти кольори та контрастність, виникають проблеми з читанням та керуванням автомобілем.
- Припинення трудової та соціальної активності.
- Зміни характеру, настрою, відгородження від близьких людей.
- Неможливість сприймати нове – хворий чинить опір будь-яким змінам, не має інтересу до нових речей або подій.
Ознаки та симптоми, пов’язані з деменцією, проходять три стадії розвитку. Однак, слід знати, що деменція по-різному вражає людей – це залежить як від впливу хвороби, так і від індивідуальних особливостей людини перед захворюванням.
Рання стадія деменції – часто залишається непоміченою, так як розвивається поступово. Загальні симптоми включають:
- забудькуватість;
- втрату відліку часу;
- порушення орієнтації в знайомої місцевості.
Середня стадія – у міру прогресування деменції симптоми стають більш явними і все більш звужуючими можливості. Вони включають:
- забудькуватість щодо недавніх подій та імен людей;
- порушення орієнтації будинку;
- зростаючі труднощі в спілкуванні;
- потреба в допомозі для догляду за собою;
- поведінкові труднощі, включаючи безцільне ходіння і задавання одних і тих же питань.
Пізня стадія деменції – розвивається майже повна залежність і пасивність. Порушення пам’яті стають значними, а фізичні ознаки і симптоми більш очевидними. Симптоми включають:
- втрату орієнтації в часі і просторі;
- труднощі в розпізнаванні родичів і друзів;
- зростаючу потребу в допомозі для догляду за собою;
- труднощі в пересуванні;
- поведінкові зміни, які можуть посилюватися і включати агресивність.
Наразі невідомо, що саме спричиняє розвиток деменції, але існують загальні поради від лікарів як запобігти хворобі:
- Ведіть здоровий спосіб життя та відмовтесь від шкідливих звичок.
- Вчасно лікуйте зуби і не допускайте хвороб ясен. Дослідження показали ймовірну роль бактерій Porphyromonas gingivalis, що викликають хронічне запалення ясен, в розвитку хвороби Альцгеймера.
- Піклуйтеся про здоров’я судин. Контролюйте тиск, зменшіть споживання солі та підтримуйте вагу в нормі.
- Тренуйте мозок та розвивайте пам’ять. Наприклад, вчіть мови, читайте, опановуйте нові навички.
- Піклуйтеся про слух. Погіршення слуху може бути передвісником деменції, але слуховий апарат завадить когнітивному погіршенню.
- Більше спілкуйтеся, адже це — активна розумова діяльність, зокрема концентрація уваги та стимуляція пам’яті.
- Регулярно займайтеся фізичними вправами (доктор медицини Рейс Сперлінг задля профілактики хвороби пропонує проходити в день не менше ніж 8,9 тис. кроків).
Серед факторів ризику розвитку хвороби вчені також вказують депресію, низький рівень освіти, соціальну ізоляцію і відсутність когнітивної (пізнавальної) активності. Інтелектуальні заняття, такі як читання, настільні ігри (зокрема гра в шахи), розгадування кросвордів, гра на музичних інструментах, регулярне спілкування здатні уповільнити настання хвороби або пом’якшити її розвиток. За даними деяких дослідників володіння 2-ма мовами асоціюється з більш пізнім початком хвороби.
Харчування хворого повинне бути збалансовано за вмістом білків, жирів, вуглеводів, вітамінів і мінералів. Необхідно включати в раціон продукти, що містять так звані омега-3-жирні кислоти (рослинна олія, лосось, сардини), ще однією важливою складовою в харчуванні є так звані фолати, яки містяться в капусті, сушених бобах, шпинаті, їх роль – уповільнення розвитку атеросклерозу.
За даними вчених, фрукти та овочі, хліб, пшениця та інші круп’яні культури, оливкова олія, риба і червоне вино здатні окремо або в сукупності знижувати ризик і пом’якшувати перебіг хвороби. Вчені вказують на користь вживання вітамінів (B12, B3, C, фолієва кислота), каприлової кислоти (міститься в кокосовій олії; зменшує кількість амілоїдних бляшок в нейронах стовбура мозку), куркуміна (міститься в поширеній спеції; здатна допомогти запобігти певних патологічних змін в мозку).
Виконуючі ті чи інші рекомендації для профілактики захворювання пам’ятайте про необхідність консультації лікаря оскільки:
– кожен організм має свої індивідуальні особливості – те що корисне для однієї людини, може викликати алергічну або іншу не благодійну реакцію у іншої;
– кількість не завжди переходить у якість – перенавантаження під час тренувань, може призвести до перевтоми, загострення хронічної хвороби.
Пам’ятайте! Людям з хворобою Альцгеймера потрібна підтримка близьких та вчасне лікування, щоб сповільнити розвиток дегенеративних змін.
При наявності підозри на те, що хтось із близьких схильний до цього захворювання треба вчасно звернутися до невролога і психіатра, провести необхідні дослідження і розпочати ранню корекцію.
Спілкуйтеся з хворою людиною. Факт можливого відсторонення його від вас не повинен бути перешкодою до комунікації: пам’ятайте про те, що це – прояв захворювання.
Стимулюйте психічну активність людини з хворобою Альцгеймера. Сюди, наприклад, відносяться читання, методи поліпшення запам’ятовування. Важливим є освоєння нових видів діяльності, якими людина до цього не займалася і які вона виконувала би із задоволенням. Наприклад, вивчення іноземної мови, освоєння гри на музичному інструменті, малювання, ліплення.